Hudba a víno

08.09.2016 18:15

    Reklamní společnost SNIP & CO v umělecké a produkční spolupráci s Českou filharmonií připravuje druhý ročník koncertu z cyklu Hudba a víno, letos s podtitulem „Hudební souboje“. Koncert se uskuteční v pátek 23. září 2016 v jízdárně Státního zámku Valtice.

    Hudební souboje bývaly atraktivní kulturní událostí hlavně v 19. století. Obvykle se sešli dva proslulí hudebníci, kteří se spolu utkali podobně jako sportovci při závodech. Souboje byly přitažlivé především pro diváky a nebylo podstatné, kdo z nich nakonec zvítězil. Účastnily se jich i takové osobnosti, jako Ludwig van Beethoven nebo Ferenc Liszt.

    Program valtického koncertu svede dohromady dva z nejlepších českých pianistů, Ivo Kahánka a Igora Ardaševa. Spolu s nimi se představí také dva špičkové hudební týmy, které tvoří přední hráči České filharmonie a Čajkovského orchestru v Moskvě.

    Posluchači se mohou těšit na mimořádně pestrý výběr soutěžních disciplín. Umělci vystoupí samostatně, ale oba klavíristé zahrají také společně. Každé smyčcové kvarteto zahraje s jedním z klavíristů a nakonec se umělecké skupiny z Prahy a Moskvy spojí do jednoho tělesa. Na koncertě zazní skladby Petra Iljiče Čajkovského, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Publiku se také představí nejnovější model českého výrobce klavírů Petrof.

    Unikátem koncertního cyklu Hudba a víno je propojení uměleckého zážitku s nejlepším moravským vínem přímo v průběhu koncertu v historickém prostředí valtického zámku. Během každého hudebního bloku proběhne degustace – „duel“ vín z vinařství Vinselekt Michlovský Rakvice a Malý vinař Velké Bílovice. Pro posluchače bude připraveno pět vzorků vín včetně luxusních cuvée 1+1, které jsou společným projektem obou zúčastněných vinařství.

    Průvodci večera budou David Mareček, ředitel České filharmonie, společně s vinaři Milošem Michlovským z Rakvic a Františkem Mádlem z Velkých Bílovic.

Text a foto: Petr Michl

 

Snímek z tiskové konference.