Hrad Veveří otevře 31. prosince své brány

27.12.2013 20:30

    Kulaté 800. výročí první písemné zmínky o hradě Veveří si připomene na Silvestra 2013 toto rozsáhlé hradiště nad hladinou Brněnské přehrady.

    Hrad zmiňují listiny datované v Prostějově 31. prosince 1213. Český král Přemysl Otakar I. a jeho mladší bratr, moravský markrabě Vladislav Jindřich tam na listinách určených pro řád johanitů uvádějí jako svědka Štěpána z Veveří (Stephanus de Weverin). Je to tedy písemný důkaz, že v té době již hrad existoval.

    Na letošního Silvestra proto hrad Veveří mimořádně otevře své brány veřejnosti. Od 10 do 15 hodin bude v prostorách tzv. Přihrádku hradu hrát a zpívat k narozeninám a návštěvníkům k poslechu brněnská kapela Gajdoši. A to v někdejší kovárně, kde bude k vidění i část výstavy věnované osmisetleté historii hradu. Přítomní ochutnají chlebové placky s náplněmi z polní pekárny i horkou medovinu. V případě sněžení organizátoři naplánovali pořádnou koulovačku návštěvníků a zejména stavbu modelu hradu Veveří ze sněhu. Pokud se někomu skutečně povede, kastelánka ho ocení, byť jeho ledový hrad 800 let jistě nevydrží. Tento výlet na Veveří za symbolické třicetikorunové vstupné může být pro mnohé způsob oddechu před bujarou silvestrovskou nocí. »Osmisté výročí vyplní na hradě celý příští rok. Stojí za to být u jeho zahájení,« uvedla vedoucí správy SH Veveří Lenka Florková(vž)