Horizonty modernismu

14.05.2015 19:25

    Monografická výstava Zdeňka Rossmanna (1905–1984), významného představitele české modernistické architektury, scénografie, výstavnictví a grafického designu, v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně představuje práce z meziválečného období a výběr z jeho pozdního díla po roce 1945.

    V současné době je Rossmann i přes svůj mezinárodní věhlas známý hlavně historikům umění, zaměřeným na grafický design. Cílem současné výstavy je zaplnit tuto neznalost ukázkami širokého výběru prací, které dokumentují význam jeho postavení v české meziválečné avantgardě, stejně jako jeho důležité místo v mezinárodní síti modernistických grafických designérů. Autoři výstavy Marta Sylvestrová a Jindřich Toman představují Rossmannovy aktivity v Brně, Zlíně a Bratislavě, dokládají zásadní změny v pojetí vizuality, která v této době expanduje z plochy do prostoru.

    Výstava je členěna do šesti základních sekcí, mapujících etapy Rossmannova působení v centrech, v nichž vytvořil svá stěžejní díla. Rossmann a meziválečné Brno, Rossmann na Bauhausu a v Paříži, Rossmann a Zlín, Scénografie, Rossmann a Slovensko, Epilogy. Zároveň vychází stejnojmenná kolektivní monografie, v níž se setkávají výsledky výzkumu autorů z České republiky, Francie, Slovenska a Spojených států.

    Výstava je otevřena od 15. 5. 2015 do 13. 9. 2015 v Uměleckoprůmyslovém muzeu, Husova 14 v Brně.

Text a foto: Petr Michl