Nová výstava v Technickém muzeu v Brně

Hodiny ze Schwarzwaldu

06.11.2018 09:30

    Lidé mají různé záliby – sbírají všelijaké předměty, věnují se pěstitelství, chovají exotická zvířata, šplhají po vysokých horách… a kdoví co ještě. Pan Miloš Klikar shromažďuje už třicet let staré hodiny. Zpočátku to byla všehochuť, jak sám říká; nakonec dal přednost švarcvaldkám. Líbí se mu jejich dekor, řemeslný um a důmyslné zpracování. Těchto hodin se vyrobilo neuvěřitelné množství. Kdesi jsem četl, že více než milion kusů. Patří mezi ně i kukačky, které občas vídáme v našich domácnostech. Jenomže ty si pan Klikar příliš neoblíbil. Hlavně proto, že většinou bývají značně kýčovité…

    Schwarzwaldské hodiny začali vyrábět sedláci v jihozápadní části Německa, v oblasti, které se říká Schwarzwald. Odpověď na otázku, proč právě tam, není jednoznačná. „Roli zřejmě sehrálo víc faktorů: dostatek dřeva, levná pracovní síla sedláků v zimních měsících a rozvinutý sklářský průmysl,“ zamýšlí se Miloš Klikar. Zimní období, kdy rolníci nemohli obdělávat pole a starat se úrodu, využili k výrobě dřevěných hodin. Byly finančně dostupné i pro méně majetné skupiny lidí.

    První schwarzwaldské hodiny spatřily světlo světa už v 17. století. Jsou velice vzácné. Snadno je poznáte: mají dřevěná kolečka, v jejich „útrobách“ nenajdete téměř žádný kov. „Po vynalezení speciální matrice, děličky a stolice na výrobu ozubených kol bylo možno zhotovit hodiny za jeden den,“ vysvětluje sběratel. Jednoduchý skeletový rám hodin postupně nahradila uzavřená dřevěná skříňka. Hodiny se zpočátku natahovaly jednou za 12 hodin. Jejich jediná ručička ukazovala pouze celý čas. Dvě ručičky – zpravidla dřevěné, později mosazné či železné – se začaly používat až v průběhu 18. století.

    Hodiny postupně doznaly spoustu změn v konstrukci i v celkovém vzhledu. Měly různé tvary ciferníků, plechové, mosazné nebo porcelánové štíty, obohatily je pohyblivé postavičky v okénku předního štítu. Stále významnější roli sehrával dekor. Je to zcela logické. Aby řemeslníci své hodiny prodali, museli je náležitě vyzdobit. Produkce se brzy rozvinula ve specializovanou řemeslnou výrobu a švarcvaldky se díky šikovným obchodníkům dostávaly i do zahraničí.

    Miloš Klikar schwarzwaldské hodiny doslova miluje. Ve své sbírce jich má kolem tří set, často je vystavuje v muzeích i při jiných příležitostech. V roce 2005 vydal vlastním nákladem knížku „Hodiny ze Schwarzwaldu“. Čtenáře v ní seznamuje se závěsnými a skříňovými hodinami, hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky a ciferníky s lidovým dekorem. Více než 70 unikátních hodin z jeho sbírky je ode dneška k vidění v Technickém muzeu v Brně. Nejstarší exponát pochází z konce 17. století. Výstava nazvaná stejně jako Klikarova knížka potrvá do 21. dubna 2019.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor