Zastavení na veletrhu EmbaxPrint 2018

Hlavní slovo mají roboty

28.02.2018 09:35

    K nejatraktivnějším expozicím letošního Mezinárodního veletrhu obalů a tisku EmbaxPrint patří projekt Packaging Live. Názorná ukázka moderního balení pečiva za využití robotů, nových průmyslových tiskáren a dalších obalových technologií láká nejen odborníky, ale i náhodné návštěvníky, kteří se zastaví v pavilonu G1. Linka je v provozu čtyřikrát denně, vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin. Zájemci mohou sledovat celý proces v přímém přenosu – od balení, značení a manipulace až po paletizaci výrobků. Je to velice zajímavá podívaná. Nechybí ani ochutnávka prémiového pečiva Breadway.

    Generálním partnerem projektu je společnost TECHNOLOGY, s. r. o., zabývající se kompletní technologií balení pro potravinářský průmysl. Patří mezi nejvýznamnější dodavatele balicích strojů a obalových materiálů v České i Slovenské republice. Od roku 1992 už instalovala více než 21 tisíc balicích strojů a linek. Pro projekt Packing Live dodala horizontální stroj k hygienickému balení pečiva, automatický lepicí stroj pro přelepení horních a spodních chlopní naplněného kartonu lepicí páskou, poloautomatický ovinovací stroj s možností uložení 100 programů do paměti a dva typy dopravníků s nastavitelnou délkou až tří metrů. Zajímavý je též robot Motion PS, který sám volně ovinuje europalety podle nastavených programů.

    Na projektu Packaging Live se podílejí nejvýznamnější společnosti v oboru, podařilo se získat i některé konkurenční firmy. Dávají tím najevo svou soudržnost a připravenost ke spolupráci. Firma FANUC Czech, s. r. o., vystavuje tzv. kolaborativní průmyslové roboty, které přímo spolupracují s lidmi. Po jejich boku přebírají únavné a opakující se úkony, zvedají až 35 kilogramů. Chrání tak zdraví lidí a zároveň zajišťují kompletní automatizaci montážních linek. Firma ONDRÁŠEK INK-JET SYSTÉM, s. r. o., představuje potiskovou hlavu Limitag V5 CMYK, umístěnou na jednom z robotů. Zařízení umožňuje realizovat personalizovaný tisk včetně naprosto bezchybného a vysoce přesného tisku čárových i QR kódů přímo na místě výroby či balení. Za tento výrobek získala španělská firma Limitronic, S.L., Zlatý EmbaxPrint 2018. K dalším partnerům patří ARC  Robotics, s. r. o., ZDVIH servis, s. r. o., FIPACK, s. r. o., Mátl & Bula, s. r. o., OTK GROUP, a. s., Viking Mašek, a. s., či společnost THIMM Packaging.

    Michaela Zachová z agentury EQUICom, s. r. o., si pochvaluje i vynikající součinnost s firmou BREADWAY STORES, s. r. o. Pro letošní EmbaxPrint poskytla dlouhozrající kváskové pečivo. „Lidé z této firmy se u všech výrobků snaží o jediné – připravovat je s láskou, jako by vařili sami pro sebe, nepřidávat nic, co by si sami do jídla nedali,“ říká. Společnost patří k významným dodavatelům prvotřídního pečiva, másla, marmelády, paštiky či polévek. Z pečiva vyrábí originální sandwiche a tapasy a peče vlastní dezerty. Nově se do projektu zapojila i Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola z Husovy ulice v Brně. Studenti oboru Produktový design vytvořili a na veletrhu vystavují zajímavé tvarové studie obalů na pečivo.  (jbo)

 

Linka na balení prémiového pečiva Breadway. (Foto: Jaroslav Bobek)