Fotbalové Mistrovství Evropy vinařů v ČR

12.11.2019 10:25

    Evropský fotbalový šampionát vinařů VINO EURO 2020 se uskuteční od 19. do 23. května 2020 poprvé v ČR. Prezidenti osmi národních vinařských reprezentací dorazili symbolicky na svátek svatého Martina do Brna, aby vylosovali složení základních skupin šampionátu. Českou republiku bude reprezentovat tým FC Vinaři České republiky.

    Hlavní myšlenka mistrovství je spojovat lidi, odbornou i laickou veřejnost prostřednictvím fotbalu i vína. Rozlosování soupeřů šampionátu vinařských fotbalových týmů z ČR, Itálie, Maďarska, Německa, Portugalska, Rakouska, Slovinska a Švýcarska se uskutečnilo vedle tradičního Svatomartinského koštu vín na centrálním brněnském náměstí Svobody. Základní skupiny odehrají týmy na čtyřech fotbalových stadionech ve Znojmě. Na vyřazovací boje se přesunou do Uherského Hradiště, kde bude na městském stadionu Miroslava Valenty 23. května finálový zápas.

    „Víno patří k symbolům jižní Moravy a vinný hrozen najdete v našem krajském znaku. Málokdo si uvědomí, že z vinařských oblastí Jihomoravského kraje pochází řada našich fotbalových reprezentantů. V roce 2020 se Brno stane díky konání prestižní Světové vinařské soutěže Concours Mondial de Bruxelles a také díky Fotbalovému Mistrovství Evropy vinařů světovým hlavním městem vína a vinařů,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

    „VINO EURO 2020 stojí na vinařství, fotbalu a na vzájemném vzdělávání vinařů, oborové výměně zkušeností. Proto v Mikulově se chystá při šampionátu mezinárodní vinařská konference, kde vystoupí přednášející z vinařských univerzit/fakult v Pise, Lisabonu, Geisenheimu, Mariboru a také v Brně, respektive Lednici,“ vysvětlil nefotbalový rozměr tohoto setkávání vinařů z celé Evropy Martin Chlad, prezident reprezentačního výběru FC vinaři České republiky a organizátor mistrovství.

    Na fotbalovém trávníku se historicky poprvé utkaly vinařské reprezentace v roce 2010 v Itálii. O rok později v Maďarsku šlo už oficiálně o první Mistrovství Evropy vinařských fotbalových reprezentací a od roku 2012 byl pro šampionáty nastaven dvouletý cyklus. Česká, resp. moravská reprezentace se poprvé kvalifikovala na VINO EURO v roce 2018 ve Slovinsku, kde při své premiéře získala bronzové medaile a zaujala natolik, že se hostitelem hned následujícího mistrovství v roce 2020 stala Česká republika.  (vž)