Jižní Morava se připravuje na veletrh REGIONTOUR

Festival neobyčejných chutí a zážitků

14.01.2014 18:30

    Ve čtvrtek 16. ledna 2014 se otevřou brány brněnského výstaviště pro návštěvníky 24. mezinárodního veletrhu průmyslu cestovního ruchu GO a 23. mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech REGIONTOUR. V pavilonech F a P se bude prezentovat více než 700 firem z 18 zemí. Výstavní plocha se letos zvýší o 13 procent. Pořadatelé očekávají, že na největší středoevropskou prezentaci průmyslu cestovního ruchu, s akcentem na regiony, se přijde podívat až 30 tisíc návštěvníků.

    Oba veletrhy potrvají do neděle 19. ledna. Navážou na loňskou premiéru konceptu „komplexní prezentace možností trávení volného času“. Zatímco REGIONTOUR klade důraz zejména na podporu domácího cestovního ruchu, veletrh GO se zaměřuje spíše na výjezdovou turistiku. Kromě tuzemských cestovních kanceláří a agentur se ho zúčastní poskytovatelé služeb v oblíbených destinacích i některé zahraniční turistické centrály. Je tedy logické, že do pavilonu F zamíří hlavně zájemci o zahraniční dovolenou. Vystavovatelé jim představí téměř stovku zajímavých destinací.

    Naproti tomu vystavovatelé v pavilonu P představí všechny turistické regiony České republiky. Své návštěvníky doslova zahrnou informacemi o turistických premiérách pro příští sezonu, nových programech, zajímavých místech i možnostech aktivního trávení volného času. Na veletrhu se představí také zástupci turistických oblastí ze Slovenska, Maďarska, Polska a dalších zemí.

Bohatý doprovodný program

    Součástí veletrhů cestovního ruchu bude i spousta doprovodných programů. Za zmínku stojí především 2. ročník gastronomického festivalu RegFoodFest. Přímo v pavilonu P se otevře restaurace s nabídkou specialit z různých českých a moravských krajů, ale i zahraničních kuchyní. V programu nebudou chybět ukázky kuchařského a cukrářského mistrovství, týmová soutěž ve vaření, stejně jako finále 20. ročníku soutěže mladých kuchařů, číšníků a cukrářů Gastro Junior Brno – Bidvest Cup. Letos se jí zúčastní 42 odborných škol. Každá vyšle do boje nejlepší studenty příslušných oborů. Sportovci a vyznavači aktivního životního stylu určitě zavítají do expozice s příznačným názvem Cyklistika nejen v regionech ČR, nebo si nenechají ujít nabídku lodí, sportovních člunů či karavanů. V pátek 17. ledna se na pódiu uskuteční 17. ročník soutěže o královnu regionů ČR Region Regina 2014. Mimořádnou pozornost si zaslouží i 17. ročník festivalu GO Kamera v Kongresovém centru. Letos je hlavním tématem asijská „země hřmícího draka“ Bhútán. K největším hvězdám bude určitě patřit horolezecká legenda Peter Habeler.

Jižní Morava se představuje…

    Účast na veletrhu REGIONTOUR a některé novinky letošní turistické sezony novinářům představili náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek a ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Zuzana Vojtová. Na jižní Moravu každoročně zavítá značný počet turistů z tuzemska i ze zahraničí (z hlediska návštěvnosti jí patří druhé místo, hned za Prahou). Proto kraj podporuje svými dotačními programy rozvoj cykloturistiky, provoz turistických informačních center či běžeckých tratí, přispívá na značení turistických tras a podobně. Novináři se zajímali zejména o projekty, které by mohly v budoucnu přispět ke zvýšení přitažlivosti kraje, k podpoře vzdělávání a rozvoji kulturního a společenského života v regionu.

    Přestavbou pavilonu D na brněnském výstavišti vznikne Moravské vědecké centrum (Moravian Science Centre Brno), které jistě bude magnetem především pro zájemce o přírodní vědy. Dalším velkým projektem je obnova Löw-Beerovy vily na pozemku přiléhajícím k vile Tugendhat. Tato secesní památka má být zpřístupněna už koncem letošního roku. Kromě jiného v ní bude instalována výstava o životě rodiny textilních průmyslníků Löw-Beerů.

    V poslední době se často hovořilo a psalo o rekonstrukci zámecké jízdárny v Lednici, zejména o jejím přebudování na multifunkční centrum. Díky operačnímu programu „Vracíme památky do života“ se kraji podařilo získat evropskou dotaci 422 milionů korun, z rozpočtu České republiky pak bylo vyčleněno dalších 75 milionů korun. Objekt bude předán do užívání už letos na jaře. Další projekt počítá s doplněním infrastruktury lázeňské zóny v Lednici. Po vybudování promenády s kolonádou a amfiteátrem budou lázně napojeny na centrum obce, zámecký park a oblast Mlýnského potoka.

    A na závěr to nejdůležitější. Jak známo, na letošní rok připadá 160. výročí narození Leoše Janáčka. Na počest tohoto hudebního velikána bude uspořádán festival Janáček Brno 2014 s podtitulem Happy Birthday, Leoš! Jeho součástí budou velké operní inscenace ze zahraniční i domácí produkce, orchestrální a komorní koncerty. Díky Janáčkově tvorbě i jeho organizátorskému a pedagogickému působení znají Brno lidé v celém světě.

    To byly jen některé příklady. Novinek v regionu jižní Moravy bude samozřejmě mnohem víc – v Mikulově, Hodoníně, Bučovicích, Oslavanech, Tvarožné Lhotě, ve Znojmě, na Baťově kanále i jinde. O většině z nich budeme průběžně informovat.  (jbo)

 

Informace o účasti Jihomoravského kraje na veletrhu REGIONTOUR a novinkách letošní turistické sezony novinářům poskytli Václav Božek a Zuzana Vojtová.

Foto z tiskové konference: Jan Chmelíček a Petr Michl