Festival města uprostřed Evropy – čas plnoletosti

24.06.2015 15:15

    Osmnáct let je u nás považováno za hranici zletilosti lidského jedince. Pokud platí také u festivalového dění, možno říci, že do let dospělosti vstoupil široce oblíbený a hojně navštěvovaný festival „Brno – město uprostřed Evropy“. Z původního prodlouženého víkendu se proměnil na již tradiční seriál akcí a programů více žánrů a zaměření, z nichž si každý může najít a zvolit to své. Jarní měsíce s příslibem nadcházejícího léta, jsou dobou radosti, a tak zábava a veselí jsou i motem květnových a červnových dní, v nichž se festival koná. Nejsilnějším magnetem, který každoročně přitahuje statisíce diváků, je „Starobrno Ignis Brunensis“, soutěžní přehlídka ohňostrojů spojených s hudbou. (Hudba k ohňostrojům je v přímém přenosu vysílána na vlnách rádia KISS HÁDY.) Řadí se k významným evropským festivalům svého druhu, mezi ohňostrůjci je považován za jeden ve světě nejzajímavějších a nejvyhledávanějších. Letos si vítězství z Brna odvezli Francouzi, velký ohlas však měli i soutěžící ze Slovinska a Itálie. Oprávněný obdiv sklidil ohňostrojný epilog na Špilberku – pocta statečným obráncům města, před mnohonásobnou švédskou přesilou. Ohňostroj s názvem „Kočka a Myš“ podle jmen obávaných švédských děl, připomněl 370. výročí této významné události v historii Brna. Ohňostroje u Brněnské přehrady lákají každoročně až neuvěřitelné množství návštěvníků. Převažují mladí, zastoupeny jsou však všechny generace. Zástupy lidí připomínají jakousi spontánně vzniklou pouť. Ostatně, spousta nejrůznějších stánků (s občerstvením, lahůdkami, regionálními specialitami) a atrakcí, daný kolorit dotvářejí a podtrhují.

    Festival „Brno – město uprostřed Evropy“, však není jen přehlídkou umění ohňostrůjců. Svým širokým rozsahem, záběrem pestré nabídky veselí a dobré nálady oživuje centrum města a je tak skutečným festivalem zábavy pod hrady Špilberk a Veveří. Návštěvníky jsou nejen obyvatelé z Brna, ale i lidé z širokého okolí.

    Bohatá festivalová nabídka oslovuje jak dospělé, tak děti, a každý rok přichází s něčím novým. Na děti všech věkových skupin – a tedy i na rodiče a prarodiče, se obrací již tradiční „Dětské hry uprostřed Evropy“, které se odehrávají na více místech Brna, ale i v okolí města. Samozřejmě, že nejvíce to žije na centrálním náměstí Svobody, kde vystupuje řada souborů, orchestrů a skupin, také například Filharmonie Brno či Big band Gustava Broma.

    Neodmyslitelnou a velmi oblíbenou každoroční podívanou, nabízející přirozeně i svezení, je „Dopravní nostalgie“. Do městských ulic se navracejí staré brněnské šaliny, případně historické autobusy a trolejbusy. Letos se v plné a obnovené kráse opět objevila pravá dáma na kolejích: Caroline, tedy parní tramvaj Karolínka. Odfukovala si jako za mlada a třebaže čoudila víc než dost, sklízela všeobecné nadšení. Obdobný rozruch vzbudil mladší elegán na čtyřech kolech s dívčím jménem Omega. Veterán z roku 1923 má jedinečný životopis. Omega byla vůbec prvním automobilem, vyšlým z dílen brněnské Zbrojovky. Dodejme, že automobilových prvenství má někdejší fabrika, proslavená zbraněmi válečnými i loveckými, ale také psacími stroji a traktory, hned několik. Vraťme se však k řecké abecedě a brněnskému vozu Omega. Dvoumístný automobil Ing. Břetislava Novotného se před lety představil světu v podobě prototypu, který se nedočkal výroby. Kam prototyp zmizel, se neví. Jsou tu však dva pánové: Karel Jaroš vlastnil původní motor a konstrukční výkresy, Jan Popelka má zas dílnu a umí. Ti přivedli Omegu zpět k životu a v plné parádě s ní předjeli před diváky na zaplněné náměstí. Z původního vozu zůstal zachován pouze motor, vše ostatní, včetně posledního šroubku, bylo znovu vyrobeno pole původních výkresů.

    Nebylo by Brno na jižní Moravě, kdyby chybělo víno. To se letos představilo v novince Májové přehlídky moravských vínVÍNOMÁNIE 2015“.

    To je ovšem jen několik málo „drobtů“ z bohatého festivalového dění uprostřed Evropy.

    Dodejme, že na festival plynule navazují představení Městského divadla Brna na Biskupském dvoře. Většina z nich je připravována přímo pro tento nádherný „open air“ prostor, poslední z nich se koná 12. července. Zdejší scéna pod otevřeným nebem, dnes již tradiční, je výsledkem spolupráce Městského divadla Brno, Moravského zemského muzea, zde „domácího pána“ a SNIP & CO, reklamní společnosti, spol. s r. o., která je také hlavním producentem festivalu ve „městě uprostřed Evropy“.  (št)

 

Foto: archiv SNIP & CO