Fašank Brno 2019

05.03.2019 19:30

    Slavnosti slunovratu, které jsou součástí folklorních slavností v celé Evropě, se u nás v našem regionu nazývají fašank a v Čechách „masopust“. Součástí těchto slavností jsou hlavně veselice s tancem, zpěvem a lidmi, kteří se chtějí bavit a zapomenout na zimu.

    Toto veselí končí vždy v úterý o půlnoci, kdy je pochována basa a nastává postní čtyřicetidenní období půstu před Velikonocemi, které je věnováno přípravě nového cyklu zemědělských prací.

    Slovácký soubor Šafrán Brno, který akci organizuje, chce přiblížit široké veřejnosti a hlavně mladším obyvatelům města jednu z významných lidových tradic, které byly v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. Ukázkami tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy se podařilo vytvořit nové tradice brněnských fašanků, které se konaly letos již podesáté.

    V programu se vystřídalo několik folklorních souborů, například Brněnský Valášek, Krojovaná skupina z Komína, Lučina, Májek, Slovácký krúžek v Brně a Slovácký soubor Šafrán Brno. K tanci hrály cimbálové muziky Jánošíček a Lučina.

    Fašank Brno se uskutečnil 5. 3. 2019 na náměstí v Brně.

Text a foto: Petr Michl