Fašank Brno 2018

07.02.2018 20:15

    V našem regionu se tyto slavnosti nazývají Fašank, v Čechách jsou známé pod názvem „masopust“ a jsou spojené s oslavou slunovratu. Toto období je plné veselí, barevných maškar, tance a akcí, kde se lidé baví, aby zapomněli na zimu. Je to také oslava zpěvem a hodováním, která končí úterkem, kdy se o půlnoci „pochovává basa“, což znamená konec rozpustilého veselí a nástupu postního předvelikonočního období.

    Letošní již devátý ročník organizuje Slovácký soubor Šafrán Brno, vedený starostou Ing. Ladislavem Urbančíkem. Repertoár souboru je zaměřen na písně, tance a lidové zvyky z oblasti Slovácka, hlavně regionů Horňácka a Kopanic. Tyto akce přibližují široké veřejnosti jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici.

    Na Fašanku, který se letos uskuteční 13. 2. od 16 hodin na náměstí Svobody v Brně, vystoupí soubory a muziky: BRNĚNSKÝ VALÁŠEK, KROJOVANÁ SKUPINA Z KOMÍNA, LUČINA, MÁJEK, SLOVÁCKÝ KRÚŽEK V BRNĚ, SOUBOR ŠAFRÁN BRNO, VUS ONDRÁŠ a HUDECKÁ MUZIKA Z KOMÍNA. Zveme všechny příznivce a milovníky folkloru na náměstí Svobody v Brně.

Text a foto: Petr Michl (archiv)