Fašank Brno 2017

23.02.2017 17:55

    Slavnosti, v našem regionu nejčastěji nazývané Fašank, v Čechách známější pod názvem „masopust“, spojené s oslavou slunovratu, jsou součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolínají se prakticky celou Evropou. Jsou obdobím plným veselí, barevných maškar, zpěvu, tance a lidí, kteří se chtějí bavit a zapomenout na zimu. Fašank se oslavuje hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci „pochována basa“, což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období, které má být věnováno přípravě nového cyklu zemědělských prací.

    Cílem akce, organizované Slováckým souborem Šafrán Brno, je přiblížit široké veřejnosti a zvláště mladším obyvatelům města jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. Proběhnou ukázky tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy, včetně množství různých dovádějících masek.

    Fašank Brno 2017 se uskuteční 28. 2. 2017 od 16 hodin na náměstí Svobody. Program začíná pochůzkou „fašančárů“ po jednotlivých zastaveních: Náměstí Svobody – MZM Palác šlechtičen – Kobližná ulice. MZM Dietrichsteinský palác – Zelný trh 8.

    Okolo 18 hodin společné zakončení na nám. Svobody ukázkou lidového zvyku „Pochovávání basy“ v podání zúčastněných skupin „fašančářů“ v režii a pod vedením členů Slováckého krůžku Brno.

Text a foto: Petr Michl