Fáben slavil narozeniny

28.08.2015 09:30

    Šimpanz Fáben, nejstarší obyvatel brněnské zoologické zahrady, oslavil ve čtvrtek 27. srpna svoje 36. narozeniny. Do expozice s dárky byl vpuštěn společně se svými kamarádkami Ginou a Mary. Všichni se pak společně pustili do jejich rozbalování a konzumace.

    „Fáben sice není chovný samec, ale je to nekonfliktní a pohodové zvíře. Taky je velmi vděčný strávník. Největší radost mu udělají banány, ale taky třeba cibule nebo párek. A taky má rád, když ho drbu na zádech,“ prozradila na jubilanta jeho chovatelka Mariana Hubíková.

    Šimpanz se narodil v roce 1979 ve Švédsku. Odtud se pak přes několik dalších zoologických zahrad dostal v roce 1996 do Brna, kde nahradil uhynulého samce Filipa. Tehdy s ním žily jeho družky Pegy a Dady.

    Když v roce 2012 uhynula poslední stará samice, Fáben v expozici osiřel. Proto mu byly vybrány dvě nové partnerky, Gina a Mary. Původem jsou z Plzně a na rozdíl od svých předchůdkyň mají mírnou povahu, což umožnilo Fábenovi dostat se během dvou let společného soužití do významné role vůdce skupiny.  (jis)

 

Foto: Jiří Smutný