Expedice Rembaranka 1969

07.11.2019 18:45

    Letos na podzim tomu bude přesně padesát let, co se vrátila z Austrálie do Československa osmičlenná vědecká expedice Moravského zemského muzea, vedená jeho ředitelem, antropologem Janem Jelínkem (1926–2004). Uskutečnila se pod patronací organizace UNESCO s finančním přispěním Fordovy nadace. Během devítiměsíčního pobytu od dubna do prosince 1969 v Severním teritoriu v rezervaci Arnhemské země sledovali skupinu domorodců kmene Rembaranka, doposud „necivilizovaných“. Vedle získávání unikátních uměleckých děl a dalších stovek předmětů badatelé díky přítomnosti kameramana Jiřího Vrožiny natočili jedinečný dokument zachycující průběh celé expedice i život samotných domorodců.

    Z tohoto unikátního materiálu o životě domorodého kmene vznikl pětidílný barevný dokumentární seriál – Za lidmi doby kamenné, vysílaný po návratu expedice v Československé televizi v roce 1972. Přestože byl divácky úspěšný, po Vrožinově emigraci do Austrálie v červenci 1981 skončil „v trezoru“.

Milan Švihálek a Richard Konkolski.

    V létě roku 2017 bylo v Sydney náhodou objeveno několik neoznačených krabic s 16 mm filmy. To se stalo díky iniciativě někdejšího Vrožinova spolupracovníka – publicisty, scenáristy a dramaturga ČsT Ostrava Milana Švihálka a Vrožinova syna Jiřího, který působí v Sydney jako kameraman. Nakonec se ukázalo, že v krabicích jsou uloženy sekvence záběrů, z nichž některé byly před padesáti lety použity ve Vrožinově filmu. Délka archivních sekvencí byla okolo 120 minut, ale zachoval se pouze obrazový záznam bez zvuku.

    Nálezu se ujali pracovníci Vládního úřadu pro výzkum domorodé kultury v Canbeře, kteří si uvědomili, že jde o cenný obrazový materiál jak z vědeckého, tak dokumentačního hlediska. Technici této instituce filmy profesionálně digitalizovali a Vrožinův syn přivezl v srpnu 2017 elektronické kopie z Austrálie do Ostravy. Televizní studio v Ostravě o materiály neprojevilo zájem, a proto se Milan Švihálek obrátil na Petra Kostrhuna z Moravského zemského muzea. Díky pochopení MZM se zrodil nápad, zpracovat nalezené materiály do repliky někdejšího úspěšného cyklu. Rekonstrukčních prací se ujal scenárista Milan Švihálek, dále režisér Televize NOE Ivan Červenka a mořeplavec Richard Konkolski. Pod jejich rukama tak vznikl pětidílný barevný dokumentární cyklus Expedice Rembaranka 1969, kde jsou původní záběry doplněny o krátké besedy s pamětníky a potomky členů někdejší expedice.

Text a foto: Petr Michl