Na brněnském výstavišti bude v závěru týdne opět živo

Dostaveníčko milovníků motocyklů

04.03.2014 18:55

    Areál brněnského výstaviště bude v nadcházejících čtyřech dnech patřit milovníkům motorek. Od 6. do 9. března se zde uskuteční Mezinárodní veletrh motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení MOTOSALON 2014. Společnost Veletrhy Brno a motocyklová sekce Svazu dovozců automobilů se v roce 2010 dohodly, že tato významná středoevropská prezentace se bude konat střídavě v Brně a v Praze. Letos je na řadě jihomoravská metropole – a zdá se, že se máme opět na co těšit…

    Motosalon je reprezentativní přehlídkou všeho, co souvisí s motocykly. Svou účast na letošním ročníku potvrdilo 152 značek z dvanácti zemí. Nebudou chybět významní světoví producenti – Honda, Yamaha, Harley-Davidson, BMW, Triumph, Aprilia, Moto Guzzi, Kawasaki, Suzuki, Kymco, KTM, Royal-Enfield, Jawa, Peugeot, Ducati, AJP, Kentoya a další.

    Veletrh bude zahájen ve čtvrtek 6. března 2014 ve 13 hodin odhalením nové motorky Karla Abrahama pro nadcházející sezonu MotoGP, za účasti kaskadéra a testovacího jezdce Pepy Sršně a známých osobností, které jezdí na motorkách. Budou mezi nimi herci Pavel Liška a Jan Révai, kteří loni absolvovali cestu na motocyklech na Kavkaz, Dalibor Gondík a také moderátorky Linda Finková a Eva Decastelo. Sběratelé autogramů v Brně dozajista „uloví“ cenné podpisy známých závodníků – Ivana Jakeše, Jaroslava Šímy, Petra Piláta a dalších.

    Na letošním Motosalonu si mohou návštěvníci vyzkoušet nejen skútry, ale i motocykly vyšších kubatur. Na skútrech nejrůznějších značek se projedou každý den po výstavišti. V pavilonu Z pro ně budou k dispozici elektrokola, elektrokoloběžky a segway. Na spanilé jízdy velkých motorek po Brně – v doprovodu Motoklubu Blue Knights – se však musejí zájemci zaregistrovat na webu Motosalonu. Je třeba mít oprávnění k jízdě na motocyklu a vlastní vybavení (oblečení a přilbu). V sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin se lze svézt i na brněnském Automotodromu. Společná vstupenka na výstaviště a na zkušební jízdu bude stát 550 korun.

Teenager Day

    Pro začínající jezdce je letos připravena novinka – Teenager Day. V pátek 7. března se zájemci z řad mladých návštěvníků veletrhu mohou seznámit s technikou správné a bezpečné jízdy na motocyklu. Chybět nebudou instruktáže pro spolujezdce, simulace havárií a následný rozbor dopravních nehod formou diskuse ve speciálně uzpůsobeném kamionu. Studenti zaplatí jen poloviční vstupné. Děti se svezou na minibikách na speciální dráze v pavilonu P (pro tento účel dostanou kompletní bezpečnostní vybavení). Ve stánku Automotodromu můžete v sobotu odpoledne navštívit autogramiádu mladého jezdce Karla Haniky. Karel Abraham se tentokrát Motosalonu nezúčastní, v době veletrhu bude v zahraničí.

    Návštěvníky jistě potěší i kaskadérská show skupiny Crazy Day na motocyklech a čtyřkolkách, stejně jako na triky na skútrech, trialovém motocyklu či kolech BMX. Vrcholným číslem budou jízdy v Glóbusu smrti. Program zpestří módní přehlídka motocyklového oblečení a doplňků a vystoupení hudebních skupin. Kaskadéři připravují speciální program pro děti v maskách Supermana, Batmana nebo Pata a Mata. Program poběží v pavilonu Z i na venkovním prostranství.

    Nová motocyklová sezona je díky nezvykle teplému počasí doslova za dveřmi, cesty a silnice zanedlouho zaplaví stovky jezdců na silných strojích. Zdá se, že Motosalon přichází se svou nabídkou v pravý čas, jako by to bylo načasované. Přijďte se také podívat. Určitě se dozvíte spoustu nových informací, které se vám budou na cestách hodit…

Něco pro děti … a něco pro rybáře

    Ve stejném termínu – od 6. do 9. března 2014 – se na brněnském výstavišti uskuteční také veletrh s výstižným názvem ProDítě. Představí novinky a trendy ze světa potřeb pro děti a nastávající maminky. V pavilonu V se bude prezentovat 85 předních dodavatelů dětského zboží z České republiky, Slovenska a Polska. Ve veselém doprovodném programu pro děti vystoupí kouzelník Pavel Kožíšek s partnerkou, Jů a Hele, herec Václav Upír Krejčí a Žížaláci.

    Příznivci Petrova cechu určitě zavítají do pavilonu F na Mezinárodní výstavu Rybaření. Novinky pro další sezonu, ale i tradiční sortiment zde budou prezentovat významní dodavatelé a importéři rybářských potřeb. Návštěvníci si jistě vyberou z nabídky 66 předních firem z České republiky, Slovenska a Španělska. V doprovodném programu nechybějí populární přednášky osobností rybářského světa, praktické informace, ale i mnoho soutěží o zajímavé ceny. Tradičním návštěvníkem těchto výstav bývá i světoznámý rybář Jakub Vágner. Přijede i letos.  (jbo)
 

Foto z expozice brněnského Technického muzea na veletrhu ProDítě: Zdeněk Rauš