Dominikánské náměstí bude doplněno výtvarnými prvky

28.02.2019 16:20

    Oprava brněnského Dominikánského náměstí prochází peripetiemi, které lze těžko pochopit. Architektonická soutěž, která byla vypsána před více než deseti lety, měla konečného vítěze, který řešil nejen vlastní rekonstrukci, ale také výtvarnou podobu, která reflektovala historický význam i podobu. Rekonstrukce, která byla nyní provedena, se ale tohoto projektu nedržela, naopak byl projekt někým upraven do minimalistické podoby a nyní je doplňován. Kým?

    „Sám nevím, proč výsledná podoba není podle našeho projektu, ale už to neřeším. Do nové soutěže se s ohledem na vývoj situace přihlásit nemohu. Je to nyní již zcela v rukou města,“ vyjádřil se architekt Petr Hrůša. „Jen doufám, že tímto je zcela opuštěna myšlenka umístit na náměstí sochu Josefa II. Je to totiž nesmysl jak po stránce proporcí, tak po stránce historické. Josef II, který zrušil dominikánský klášter, by si s jeho kostelem sotva porozuměl“.

    Stejně tak je historickou i technologickou anomálií zamýšlený přesun Merkurovy kašny. „Merkurova kašna by se mi v prostoru Dominikánského náměstí líbila, myslím, že je to škoda, že není umístěna ve veřejném prostoru. Jenže jak nám potvrdili památkáři, kašna není v takové technologické kondici, aby snesla přesun z Biskupského dvora a také by potřebovala zásadní restaurátorský zásah. Je tedy lépe, aby se s ní nehýbalo, nebo aby byla spíše umístěna v interiéru,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

    Podle informací vedení radnice se hovoří také o dvou vodních prvcích, a protože pod dlažbou je pro ně připraveno i napojení na sítě, zřejmě se tedy bude jednat jak o sochy, tak o kašny. O tom, jak budou vypadat, ale rozhodne až architektonická soutěž. Město ji chce spolu s Kanceláří architekta města vypsat už na jaře. Mají být umístěny jak v centrální části náměstí, lemovanou čtyřmi mladými platany, tak v prostoru u kostela sv. Soutěž bude společná pro oba prvky. Ambicí je, aby vzniklo dílo, které spolu může komunikovat a vytvářet v tomto veřejném prostoru nějaký příběh," uvedl radní pro kulturu Marek Fišer. O jaký příběh by mělo jít, či zda se má vázat k historii místa, nebylo upřesněno. Je ovšem otázka, zda mladé platany osazování soch nebudou překážet a zda zásah přežijí.

    Zadávací dokumentaci chce město ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna připravit do března. „Do konce léta necháme výtvarníky a architekty tvořit a do konce roku bychom rádi měli vybrané vítězné návrhy,“ popsal další postup Marek Fišer.

KARLA HOFMANNOVÁ