Dobrovolní hasiči roku 2018 získali přes 2,4 milionu korun

15.11.2018 20:40

    Finanční odměny a věcné ceny v hodnotě přes 2,4 milionu korun si v Brně rozdělili nejúspěšnější účastníci osmého ročníku tradiční soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Slavnostní vyhlášení výsledků se poprvé v historii ankety uskutečnilo v exkluzivním prostředí pavilonu A jubilujícího brněnského výstaviště.

    Do ankety, jejímž hlavním cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nenahraditelnosti více než 370 tisíc dobrovolných hasičů v rámci integrovaného záchranného systému, se letos přihlásilo 170 kolektivů, z toho 101 hasičských sborů a 69 zásahových jednotek. Z nich odborná porota do závěrečného hodnocení vybrala 25 sborů a 25 zásahových jednotek. Zatímco u přihlášek jednotek porotci hodnotili zejména kvalitu a profesionalitu zásahů, u hasičských sborů posuzovali zejména jejich preventivní, výchovné a společensko-kulturní akce.

    O závěrečném pořadí pak v internetovém hlasování a prostřednictvím SMS rozhodla veřejnost. Hasičské sbory a zásahové jednotky na prvních třech místech získaly šeky na 80, 55 a 40 tisíc korun a věcné odměny v podobě hasičské techniky – vysílacích stanic a motorových pil.

Ocenění nejúspěšnějších zásahových jednotek z regionu Jih Moravy.

    V regionu Jih Moravy, zahrnujícím území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, byli mezi zásahovými jednotkami s počtem 1072 hlasů nejúspěšnější hasiči z Jimramova. Veřejnost ocenila jejich zásah k záchraně dítěte, které spadlo do studny před místním nákupním střediskem. Na druhém místě se díky zisku 1061 hlasů umístili hasiči z Letovic. Také oni vyjížděli k záchraně života člověka, kterému na místní vodní nádrži hrozilo utonutí po převrácení plachetnice. Třetí příčku díky 1018 hlasům získali hasiči z Bobrové za zásah k likvidaci požáru velkokapacitního seníku v obci Řečice.

    Na čtvrtém místě se počtem 993 hlasů umístili hasiči ze Strážnice za zásah u tragické dopravní nehody. Pátá příčka patří hasičům z Prušánek za zásah k likvidaci požáru rodinného domu v Moravské Nové Vsi.

Hasičům roku 2018 spolu s moderátorem Petrem Rychlým a sponzory ankety blahopřál také generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba (na snímku první zprava).

    Mezi hasičskými sbory obsadili první místo se ziskem 1409 hlasů hasiči z Lomničky, kteří do soutěžní ankety přihlásili vzdělávací program pro klienty chráněného bydlení ve Skryjích, jehož cílem bylo naučit je, jak se chovat v krizových situacích. Druhá příčka díky 1176 hlasům patří hasičům z Velké Bíteše za akci Bítešský dětský den, kterého se zúčastnilo 600 dětí z mateřských a základních škol. Třetí místo v regionu s počtem 1014 hlasů získal Sbor dobrovolných hasičů z Křepic. Pomáhejte s hasiči je název jejich tradiční adventní sbírky nových hraček pro děti, které musí trávit vánoční období ve Fakultní dětské nemocnici v Brně.

    Čtvrtí v anketě díky 941 hlasům skončili hasiči z Babic nad Svitavou. V anketě se prezentovali soutěží Babický záchranář, která má za sebou již čtyři ročníky. Jde o netradiční soutěž v záchranářských disciplínách. Pátou příčku se ziskem 935 hlasů obsadili hasiči ze Šlapanic. Do ankety přihlásili svoje preventivní, ekologické i kulturní akce, při nichž nechybí ani charita, například o karneval na ledě, pomlázkovou zábavu, populární netradiční soutěž Hasičina nejen dřina, Rosťův country večer a Šlapanické slavnosti.

    Dobrovolným hasičům roku 2018 na brněnském výstavišti vedle organizátorů ankety blahopřáli také moderátor večera Petr Rychlý spolu s patronkou akce zpěvačkou Ilonou Csákovou. Ke slavnostní atmosféře finále před kamerami České televize přispěli také zpěváci Miroslav Žbirka a Petr Kolář. Záznam finále ankety uvede ČT 2 v sobotu 1. prosince odpoledne.

JAROSLAV HAID

 

Ke slavnostní atmosféře přispěli Ilona Csáková a Miroslav Žbirka.