Do vily Tugendhat se vrátily originální kusy nábytku

24.09.2014 08:45

    Město Brno získalo ze zahraničí do svého majetku originální kusy nábytku, které byly součástí původního zařízení funkcionalistické vily Tughendhat – památky UNESCO, navržené jako komplexní umělecké dílo architektem Ludwigem Miesem van der Rohe.

    Jde o příborník (buffet), lavici, stolek (coffee table) a křeslo (chaise longue). Nábytek prohlášený za movitou kulturní památku byl dosud uložený v depozitáři Moravské galerie v Brně. Kupní smlouvu na 275 000 eur vyhotovilo město Brno s nejmladší dcerou původní brněnské rodiny Tugendhatových Danielou Hammer-Tugendhatovou. Finanční pomoc 20 000 eur poskytlo odkoupením originálních kusů nábytku pro brněnskou vilu partnerské město Vídeň, další sumu přidalo také Ministerstvo kultury ČR.

    Interiérové a nábytkové kreace Ludwiga Miese van der Rohe a Lilly Reichové z období mezi válkami se dnes řadí k ikonám světového designu 20. století. Originální nábytek, navržený a vyrobený v období jejich spolupráce, je ceněn jako vrcholná výtvarná umělecká díla. Jde o unikáty, které svým uměleckým významem dokumentují vývoj moderního nábytkářského designu v celosvětovém měřítku. Touto unikátní akvizicí se Muzeum města Brna (které spravuje vilu Tugendhat) zařazuje po bok Muzea moderního umění v New Yorku, v jehož sbírkách je zastoupen i originální nábytek z vily Tugendhat.  (vž)