Letní postřehy z brněnské zoologické zahrady

Dnes je Mezinárodní den tygrů

29.07.2016 07:45

    V Zoologické zahradě Brno vrcholí sezona. V prvním pololetí zavítalo na Mniší horu o 22 tisíc návštěvníků více než ve stejném období loňského roku. To je v podstatě průměrná měsíční návštěvnost. Pokud půjde všechno hladce, mohl by se počet letošních návštěvníků přiblížit k 300 tisícům.

V pátek 29. července oslavujeme Mezinárodní den tygrů. Návštěvníci si mohou zpestřit procházku zoologickou zahradou zábavnou vědomostní stezkou a setkat se s tygry sumaterskými – samcem Dandysem a tygřicí Satu.

    Ve středu 3. srpna hodinu po poledni bude slavnostně zahájena stavba výběhu pro lvy. Práce by měly trvat přibližně rok. Držíme palce, aby se do nové expozice podařilo získat jihoafrické lvy. Ty dosud v žádné jiné zoologické zahradě v Evropě nechovají.

    Na velké stěhování se v dohledné době mohou těšit paviáni anubi (Papio anubis), pro něž byl právě dokončen nový výběh. Na podzim se přestěhují do nových prostor také šimpanzi učenliví (Pan troglodytes). Ve znamení přesunů bylo i úterý 12. července. Do Brna přicestovala rodinka lemurů černých (Eulemur macaco). Tyto sympatické poloopice budou pobývat mezi expozicí šimpanzů a již zmíněným výběhem paviánů. Samice Magdalenka, samec Jeník a letos narozený Kája přicestovali z Hodonína. Na rozdíl od lemurů kata (Lemur catta), které návštěvníci obdivují v Africké vesnici, jsou samci zbarveni vždy jednotně černě nebo tmavě hnědě, samice jsou světlejší, mají bílou hruď a břicho a dlouhé bílé chomáče srsti kolem uší.

    Poslední červencová sobota bude ve znamení chovatelských úspěchů, bude se oslavovat. Svého křtu se dočká první rosomák sibiřský (Gulo gulo gulo) narozený v českých zoologických zahradách a další hrdina Kamčatských chalup – šestiměsíční sameček medvěda kamčatského (Ursus arctos beringianus). Jméno pro medvídě tentokrát vybírali návštěvníci ze tří návrhů – Bolek, Bruno a Hugo. Které z nich zvítězilo, je zatím přísně tajné. Přesně v poledne to prozradí herec Zdeněk Junák. O půl hodiny později se ujme kmotrovské role rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a oznámí, jak se bude jmenovat malý rosomák.

Šifrovací víkend
Týmy, které o víkendu 13. a 14. srpna absolvují šifrovací hru „Dotkni se evoluce“, dostanou malý dárek. Absolutní vítězové nakrmí brněnské žirafy.

Den adoptivních rodičů
Stejně jako každý rok, i letos připravila brněnská zoo – jako poděkování za podporu – Den adoptivních rodičů s bohatým programem pro celé rodiny. Uskuteční se v sobotu 27. srpna, tentokrát společně se slavnostním otevřením nové expozice paviánů anubi.

    Už tři týdny se těšíme z vzácného přírůstku. V expozici před vstupem do voliéry orla bělohlavého (Haliaeetus leucocephalus) se 9. července narodil sameček urzona kanadského (Erethizon dorsatum). Nikdo to nečekal, samice Liara a samec Bodláček chovatele docela překvapili. „Malý urzon je od narození pohyblivý a samostatný, matka se od něho pravidelně vzdaluje i na delší dobu,“ říká kurátorka savců Dorota Gremlicová. „Mládě jsme po porodu přenesli do zázemí expozice, kde se od té doby většinou zdržuje.“


Foto: Jaroslav Bobek

    Urzoni žijí převážně na jehličnatých stromech, méně často ve smíšených a listnatých lesích, od Aljašky až po severní Mexiko. Na jaře se živí pupeny a květy, později výhonky, listím a nejrůznějšími plody. V zimě požírají jehličí a oloupávají kůru ze stromů. V prvních dnech je možné na urzoní mládě sáhnout holou rukou, dnes už se ale neobejdete bez rukavic. Sami jsme se o tom přesvědčili, když nám chovatel Milan Šebesta malého rošťáka předváděl.

    Jak vidno, v Zoologické zahradě Brno se pořád něco zajímavého děje. Přijďte se taky podívat.  (jbo)

>>><<<

Aktualizováno:

04.08.2016 21:45

    Ve středu 3. srpna 2016 byla slavnostním poklepem na základní kámen zahájena stavba expozice lvů. Na návrat krále zvířat do Brna se mohou návštěvníci těšit už příští léto. Součástí nové expozice budou vytápěné ubikace se třemi chovnými boxy, obslužnou zónou, zázemím pro chovatele a záložním neexpozičním výběhem. Největší část bude tvořit venkovní výběh lemovaný návštěvnickou trasou.

Ředitel Zoo Brno Martin Hovorka, náměstek brněnského primátora Martin Ander a šéf dodavatelské firmy Pavel Tocháček při slavnostním poklepu na základní kámen budoucí expozice lvů.

Foto: Jiří Smutný