Děti ze školy Vedlejší vystavují keramiku

12.06.2019 08:50

    Chloubou brněnské zoologické zahrady je Beringie, kde najdete kromě medvědů kamčatských a rosomáků další živočichy. Zhruba uprostřed moderního areálu s většími výběhy leží Kamčatská chalupa připomínající skutečná obydlí oblasti mezi Sibiří a Aljaškou. A v této chalupě pořádá zoologická zahrada nejrůznější výstavy. Ta aktuální má název Rajská zahrada.

    Neměl by ji vynechat žádný návštěvník zoo. Potěší se keramickými výrobky, jsou barevné a glazované. Pocházejí z dílny Základní a mateřské školy Vedlejší v Brně-Bohunicích. Na první pohled vidíte, že to nejsou žádné typicky dětské výrobky bez výraznějších tvarů. Naopak, obdivujete dokonale vyvedené květiny, živočichy a nejrůznější předměty. Na škole Vedlejší založili keramickou dílnu už v roce 1997, dnes chodí do tamních kroužků 70 až 90 dětí, které vede pět pedagogů. Na výstavách se prezentují od roku 2003, tehdy začali na zámku v Nesovicích, o rok později na zámku v Uherčicích. Následovalo sedm dalších míst včetně Městské galerie v Mikulově, Staré radnice a Špilberku v Brně. Desátou a zatím poslední je výstava v zoologické zahradě. Rozsáhlou přehlídku prací keramických kroužků byste našli také u nich ve škole na Vedlejší. Vedle kroužků keramiky mají také výtvarný kroužek. Chodí tam nadané děti z druhého stupně, kterým nestačí dvouhodinovka tohoto předmětu jednou v týdnu. Učí se nejen kreslit a malovat, ale také dějiny výtvarného umění.

    Zájem o výstavu Rajská zahrada v Kamčatské chalupě byl hned na vernisáži v neděli 2. června. Žáci tam zapůsobili rovněž svým nápaditým představením nazvaným Tramvaj číslo 8 (jezdí do Bohunic). Výstava v zoo potrvá do středy 28. srpna, vstup je zdarma.  (tr)


Keramika ze školy Vedlejší vyniká dobrými nápady a dokonalým provedením.
(Foto: Jaroslav Bobek)