Dáme si schůzku v brněnském Anthroposu? 

Den otců / Noc v muzeu

20.06.2013 12:35

    První Den otců uspořádala Američanka Sonora Smart Doddová v roce 1910. Chtěla poděkovat svému otci za to, že se po smrti matky postaral o ni i všechny její sourozence. Oficiálně tento svátek ustanovil prezident USA Lyndon B. Johnson roku 1966. Později se rozšířil i do dalších zemí, v České republice se však oficiálně neslaví. Jako jedno z prvních ho začalo před čtyřmi lety připomínat Moravské zemské muzeum v Brně.

    Letošní Den otců se uskuteční v pátek 21. června 2013. Je zaměřen zejména na africký kontinent a výstavu Dobrodružná Afrika očima cestovatelů. „Tatínci s ratolestmi – maminky samozřejmě nevylučujeme – budou moci v Pavilonu Anthropos a v přilehlém parku v Brně-Pisárkách ochutnat jídlo z brouků, vyrobí si tradiční africkou pokrývku hlavy, děti tatínkům zhotoví dárek z látky, kterou si sami potisknou africkými symboly, mohou si nechat namalovat obličej v africkém stylu nebo vyrobit vlastní amulet,“ vysvětlují tisková mluvčí Mgr. Eva Pánková a její spolupracovnice z Moravského zemského muzea a Dětského muzea MZM. „Spolupracují s námi i další instituce, které rovněž přicházejí s řadou překvapení. Návštěvníci se formou zábavných experimentů přesvědčí o tom, že chemie zdaleka není nudná věda, ale naopak. Tatínci budou ochutnávat destiláty a poznávat, z jakého druhu ovoce jsou vyrobeny. Nebudou chybět pokusy z elektrostatiky a magnetismu. A můžeme pokračovat.“

    Součástí programu budou i komentované prohlídky expozic v Anthroposu, hudební vystoupení dua Tubabu, tanec egyptských námořníků, ukázka práce rytců a kovářů, měření dusičnanů a vitaminu C, hlavolamy či ukázky robotů, s možností vyzkoušet si jejich ruční ovládání. Jak vidno, návštěvníci si odnesou nejen řadu nových informací, ale také poznají, že v muzeu nemusí být nuda. Se zakoupenou vstupenkou mohou hned následující den, tedy v sobotu 22. června 2013, navštívit kterýkoliv brněnský objekt Moravského zemského muzea zdarma. Takže přijďte, v Pavilonu Anthropos bude od 18 do 22 hodin o zábavu postaráno.  (jbo)