Co má společného Anthropos, Afrika a Mamut?

07.05.2019 08:45

    Tak na to se jednou větou odpovědět nedá. Snad jen – běžte se podívat. Výstava, která zde byla 30. dubna otevřená, určitě za zhlédnutí stojí.

    Výstava s názvem Okouzlení Afrikou bude trvat po celý květen a je tu možné vidět skutečné skvosty. Jsou tu zastoupeni umělci jak čeští, tak světoví a všichni mají jedno společné – učarovalo jim pravdivé a perfekcionalisticky propracované umění černé Afriky, kolébky lidstva. Neboť, jak ve své úvodní řeči na vernisáži uvedl doc. PhDr. Václav Soukup z Ústavu etnologie Univerzity Karlovy: „….jak zjistila moderní genetika, v Africe se narodil a formoval moderní člověk, který poté odešel do celého světa, všichni jsme tedy černoši, máme jednu matku, jen se náš zevnějšek proměnil pod vlivem vnějších podmínek. Pod bílou kůží nosíme všichni jeden genetický vzkaz, jsme všichni Afričani.“

    Dialog mezi Afrikou a Evropou existoval vždy, jen měl v každé době podstatně jiný příběh a jiný dopad. Začal už ve starověku, pak byl vyplněn devastací, ale i prolínáním kultur, nebo následným objevováním jejího kouzla cestovateli, badateli a umělci od konce 19. století. Výstava je unikátním dialogem mezi artefakty a dnešním světem. Díky českým cestovatelům se mnoho uměleckých děl africké kultury ocitlo v Náprstkově muzeu a mohly promlouvat k českým umělcům, které je možné zde na výstavě vidět. Je tu dialog mezi africkým uměním a našimi umělci. Unikátní výpovědí je obraz Františka Tichého, které se jmenuje Bílí černoši. Je to loď, kterou osadil sedmi figurami s nigerskými maskami. Je to spojení černošské minulosti a našeho světa.

    Výstava Okouzlení Afrikou představí umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české umělce od začátku 20. století až do současnosti. Autorkou výstavy je etnoložka dr. Barbora Půtová, podle níž „…cílem výstavy je zmapovat počátky, růst a kumulaci výtvarného zájmu o africký kontinent v kontextu českého výtvarného umění. Jsou tu umělecká díla, jejichž inspirací bylo právě africké umění, jsou základem výstavy. Jsou tu domorodé masky a artefakty, ale i tvorba českých umělců a tvoří spolu dynamický kontrapunkt.“ Zastoupení autoři jsou například František Kupka, Josef Čapek, Emil Filla, Alén Diviš, Antonín Pelc, Jan Křížek, František Tichý, František Hudeček, Milada Marešová či Oskar Spielmann.

    Dalším kurátorem výstavy byl dr. Petr Kostrhun, vedoucí Anthroposu, který poděkoval zejména partnerským institucím, které díla zapůjčily, vedle Náprstkova muzea především Moravská galerie, ale i další krajská a městská muzea a také soukromé galerie a soukromí sběratelé, jako je např. největší sběratel Mgr. Petr Šimon. Celkem je to více než 50 partnerů, zapůjčených je 180 děl od 65 autorů. Ze současných umělců inspirovaných Afrikou výstava uvádí díla Františka Skály, Jiřího Anderleho, Jana Švankmajera, Petra Kvíčaly, Jana Pištěka, Jindry Vikové, Jaroslava Róny a celé řady dalších, z nichž někteří byli na vernisáži přítomní.

    Půjdete-li do Anthroposu v květnu, užijete si nejen krásný park, ale také se nechte okouzlit africkým uměním, které mohlo přinést světu daleko větší kulturu, kdyby jejich civilizaci nezničila kolonizace a násilné odvlékání otroků do Ameriky. Ale to už tématem výstavy není.

    Nechte se tedy okouzlit Afrikou.

KARLA HOFMANNOVÁ