CIAF 2015 předvede historické stíhačky, nejmodernější letouny i skupinovou akrobacii

05.09.2015 13:15

    Dvaadvacátý ročník letecké show Czech International Air Fest – CIAF se koná o víkendu 5. a 6. září na královéhradeckém letišti. Tato akce se řadí mezi největší svého druhu v České republice a zároveň k nejprestižnějším v celé Evropě. Program byl zahájen v sobotu za slunečného počasí v 10 hodin 30 minut. Ukončen bude v neděli odpoledne.

    Letošní ročník se koná sedmdesát let po ukončení druhé světové války. Nabídne přehled letecké techniky s letouny právě z tohoto konfliktu až po nejmodernější stroje současnosti. Na královéhradeckém letišti jsou mimo jiné k vidění vystoupení akrobatických skupin ze zahraničí. Jedním z lákadel letošního ročníku je letová ukázka proudového letounu Messerschmitt Me-262, který je všeobecně považován za průkopníka v historii designu v leteckém průmyslu a stanovil kurz pro mnoho dalších následujících letadel. Z historických letounů se na letošním ročníku letecké přehlídky představí také YAK-3, který zasáhl do bojů za druhé světové války na opačné straně konfliktu a letoun Polikarpov Po-2 před rokem 1944 označovaný U-2, v kódu NATO „Mule“. Jedná se o sovětský dvouplošník používaný během druhé světové války na východní frontě k velkému množství různých úkolů.

    Z moderních strojů jsou letos k vidění letouny F-16 z belgického letectva, JAS-39 Gripen a L-159ALCA z výzbroje Armády České Republiky. Na proudových letounech se představí skupina Baltic Bees z Lotyšska. Skupina létá na československých cvičných letounech L-39 Albatros. Na turbovrtulových strojích se představí akrobatické skupiny P3 Flyers ze Švýcarska a Team Raven z Velké Británie. Specialitu mezi skupinovým létáním představuje skupina Očovskí Bačovia ze Slovenska, která létá na bezmotorových letounech L-23 Super Blaník. Nezanedbatelnými vystoupeními jsou ukázky proudového letounu MiG-15UTI nebo bojového vrtulníku TAH-1P Cobra.

    Zvláštní a velice zajímavou ukázkou bude prezentace bezpilotních prostředků (drónů) z produkce Vojenského technického ústavu (viz snímky), technika záchranného integrovaného systému, ale také vozidla Českého červeného kříže.

    Statická ukázka letos opět nabídne široké spektrum létajících strojů. Od vrtulníků přes stíhací letouny až po dopravní letadla. Na statické ukázce bude k vidění například dopravní letoun z výzbroje Luftwaffe Transall C-160, prezentace pozemní techniky výzbroje AČR včetně terénních vozů DINGO a LMV IVECO.

    Kompletní seznam domácích i zahraničních účastníků a aktuální program (s ohledem na počasí) je průběžně zveřejňován na webu www.airshow.cz.

Text a foto: Eva Ženíšková