Spolupráce Jihomoravského kraje se Zadarskou župou se úspěšně rozvíjí

Chorvatské léto v Avionu

06.06.2013 15:15

    Nejoblíbenější přímořskou destinací pro letní dovolenou je Chorvatsko. K Jadranu se ročně vydá téměř milion českých turistů, z nichž asi třetina je z Jihomoravského kraje. A to je i jeden z důvodů, proč se brněnské nákupní centrum Avion Shopping Park rozhodlo věnovat letní měsíce právě této zemi. Před cestou k moři se zde mohou inspirovat celé rodiny. Jsou pro ně připraveny nejrůznější informace, výstava fotografií, ale také medailonky měst zapojených do partnerského programu Zadarské župy a Jihomoravského kraje. Výstava Sedm divů Chorvatska zájemce seznámí s památkami zapsanými na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vyznavači geocachingu (ale nejen oni) mohou soutěžit o nákupní poukázky a další zajímavé ceny. A možná prý přijde i Vinnetou…

    Na tiskové konferenci věnované létu v Chorvatsku zazněla spousta zajímavých informací o této zemi. Mezi novináře zavítali ředitel Chorvatského turistického sdružení v Praze Klaudio Stojnić, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý, honorární konzul Chorvatské republiky v Brně Ivo Nešpor a další hosté. Dovolte několik čísel. V Chorvatsku žije přibližně 4,5 milionu obyvatel, na světě však touto řečí mluví více než 6 milionů lidí. V České republice se podle minulého sčítání obyvatel přihlásilo k chorvatské národnosti 1 448 osob. Obec Jevišovku na Břeclavsku obývá převážně chorvatská menšina reprezentovaná Sdružením občanů chorvatské národnosti v ČR. Snaží se udržovat kontakty mezi členy komunity, pečovat o zachování jejich tradic a kultury. Naopak v Chorvatsku najdeme město Daruvar s početnou českou menšinou a pivovarem, který vaří pivo Staročeško. Všude se lze domluvit česky.

    Na pobřeží Jaderského moře, asi 200 kilometrů od Záhřebu, leží město Zadar. Je centrem stejnojmenné župy, které úspěšně spolupracuje s Jihomoravským krajem. Za uplynulých šest let se podařilo uskutečnit několik konkrétních projektů. Patří k nim například finanční pomoc Jihomoravského kraje při výstavbě nemocnice, vybavení školy v Zadaru či podpora výuky českého jazyka. Postupně se rozvíjí spolupráce českých a chorvatských podnikatelů. Od příštího roku se dokonce uvažuje o zřízení letecké linky Brno–Zadar, která by turistům zpříjemnila cestování k moři. Mnohem širší spolupráci v hospodářské oblasti i v cestovním ruchu lze očekávat po přijetí Chorvatska do Evropské unie letos v červenci a zejména pak po vstupu této země do schengenského prostoru v roce 2015.

    Starosta města Kyjov František Lukl se na tiskové konferenci pochlubil úspěšnou spoluprací s partnerským městem Biograd. V podobném duchu hovořil i starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát. Slavkovští spolupracují od roku 2010 s městem Pag na stejnojmenném ostrově. Zaujala nás také slova starosty města Oslavany Víta Aldorfa. Většina dětí z jejich partnerské obce Vir dosud neviděla sníh. Proto se rozhodli pořádat výměnné pobyty, při nichž se mladí lidé z Viru učí lyžovat na českých horách a naše děti jezdí na oplátku do Chorvatska předvádět, co se naučily v tanečních a hudebních kroužcích.

    Svět v Avionu bude patřit celé léto Chorvatsku. Návštěvníky nákupního centra čekají – jak je tady koneckonců zvykem – ochutnávky mnoha specialit. Každé odpoledne si mohou pochutnat na pršutu, plodech moře, serenské klobáse, pražených sardelkách, pljeskavici či nejrůznějších sýrech a salátech. O víkendu 22.–23. června 2013 se Avion Shopping Park promění v pravý balkánský trh s originálními potravinami a krajovými specialitami. Příjemné léto v Chorvatsku!  (jbo)

 

Foto: Petr Michl