České dráhy letos oslaví 175 let drážní dopravy

19.04.2014 14:35

    Železnice slouží obyvatelům na území současné ČR už 175 let. První trať byla otevřena z Vídně do Břeclavi 6. června 1839 a 7. července 1839 byl slavnostně zahájen provoz vlaků z Vídně až do Brna. České dráhy jsou pokračovatelem této tradice a přímým nástupcem bývalých drážních společností. Letošní jubileum připomenou i zavedením nových souprav ČD railjet na jubilující trati nebo nejmodernějších příměstských jednotek RegioPanter pro dopravu v okolí jihomoravské metropole.

    V roce 1839 měly zdejší lokomotivy výkon jen 20 až 30 koní a maximální rychlost byla 30 km/h, dnes na této stejné trati jezdí jedny z nejvýkonnějších a nejrychlejších lokomotiv Evropy s výkonem přes 8 000 koní (tedy přibližně 300krát vyšším výkonem) a s maximální rychlostí až 230 km/h. Cesta mezi Vídní a Brnem trvala prvním vlakům přibližně pět a půl hodiny, zatímco dnes ji spoj EuroCity urazí přibližně za 1 hodinu a 40 minut a od prosince to bude ještě asi o 10 minut méně. Velkoryse vybudovaná jubilující trať Břeclav–Brno dnes patří mezi nejrychlejší u nás s pravidelným provozem rychlostí 160 km/h a drží dokonce rychlostní rekord, když na ní v roce 2004 dosáhla jednotka 680.001 pendolino český rychlostní rekord 237 km/h.

    175 let železnice na území ČR oslavíme v tradičním termínu na Den železnice v závěru září. České dráhy připravují do Břeclavi, místa kam přijel první pravidelný vlak u nás, velké oslavy za účasti desítek historických i těch nejmodernějších vozidel. Veřejnost, železniční fandové i cestující tam najdou vedle sebe staré parní lokomotivy, například Šlechtičnu nebo Malého bejčka, historické motorové vozy, zástupce motorových i elektrických lokomotiv, staré i moderní osobní vozy a počítá se i s představením nejmodernější soupravy ČD railjet nebo RegioPanter. Pozváni jsou se svými historickými vozidly také partneři ze Slovenska a Rakouska. Jízdy historických vozidel budou po tratích v okolí Břeclavi, např. do Lednice, Znojma nebo do Veselí nad Moravou.  (vž)