Workshop pro hendikepované výtvarníky – už poosmé

Cenná mezinárodní výměna zkušeností

29.08.2018 10:25

    Moravská galerie v Brně připravila ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Kunštát PRO FUTURO už osmý mezinárodní workshop výtvarné tvorby osob s mentálním a psychickým hendikepem. Uskuteční se v příštím týdnu (od 3. do 8. září) v ateliéru Uměleckoprůmyslového muzea v Brně a během plenérové tvorby také objektech klášterů Rosa Coeli v Dolních Kounicích a Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova.

    Workshopu se zúčastní tvůrci z brněnského ateliéru KreAt, slovenského ateliéru Nezábudka a klienti brněnského stacionáře Gaudium. Společné tvorbě se budou věnovat pod vedením umělců a lektorů Pavly Dvorské, Aleše Hlávky a Vladimíra Kordoše, pod supervizí Jána Šuby (občanské sdružení Duševní zdraví dětí, Bratislava) a Antonína Krejčíře (ateliér KreAt, Brno). Slovenský filmový tvůrce Ľubomír Štecko během workshopu dokončí dokument o životě a tvorbě osob s hendikepem. Doprovodný kulturní program je připraven nejen pro výtvarníky, ale i pro zájemce z řad veřejnosti.

    Moravská galerie se dlouhodobě snaží zpřístupňovat umění a kulturní dědictví zdravotně znevýhodněným dětem, mládeži i dospělým osobám. Workshopy pořádané ve spolupráci se společností Kunštát PRO FUTURO poskytují cennou mezinárodní výměnu zkušeností nejen výtvarníkům, ale i odborníkům, kteří se věnují osobám s mentálním a psychickým hendikepem.

    Ateliér Nezábudka funguje od roku 2014 při slovenské Lize za duševní zdraví. Pořádá pravidelná výtvarná soustředění pro autory s psychickým onemocněním, podporuje je a usiluje o jejich integraci do společnosti. Mezinárodního workshopu v Moravské galerii se účastní už popáté. Na výtvarníky s mentálním a psychickým hendikepem se zaměřuje rovněž brněnský ateliér KreAt. Od roku 2012 jim poskytuje stabilní materiální a tvůrčí zázemí pro výtvarnou seberealizaci. Pořádá výstavy, publikuje, prodává vzniklá díla a zapojuje své výtvarníky do akcí se spřátelenými ateliéry.

    Ve středu 5. září zavítají účastníci mezinárodního workshopu na vernisáž tematické výstavy grafických děl Labuť/Swan. V hale České spořitelny v Jánské ulici v Brně představí své práce třicítka výtvarníků z 12 zemí. Výstava názorně ukáže, jak rozdílně lze zpracovat jediné téma různými autory a odlišnými grafickými technikami. O den později bude v Křížové chodbě a Rajské zahradě Nové radnice v Brně zpřístupněna výstava Quinquaginta, Půl století s Q 1968–2018 k 50. výročí brněnského multioborového uměleckého Sdružení Q.  (jbo)

>><<

O spolupráci slovenských a českých výtvarníků jsme psali 12. 7. 2017:

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/amatersti-umelci-s-mimoradnym-talentem