Cena dálkového tepla v Brně se letos nezmění

26.06.2013 15:50

    Cena dálkově dodávaného tepla a teplé užitkové vody centrálně pro dvě třetiny brněnských domácností z městské firmy Teplárny Brno se do konce letošního roku nezmění. A to díky velkému podílu stále větší produkce levného tepla a elektřiny do zásobovací sítě z jiné městské společnosti s názvem Spalovna a komunální odpady SAKO. Ceny energií v příštím roce dnes nikdo nezná, dokud na podzim nebudou jasné dnes turbulentní ceny vstupů, potřebných k výrobě dodávek tepla.

    Generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon na tiskové konferenci zhodnotil uplynulou topnou sezonu sportovní terminologií: opožděný start a pak nečekaně silný finiš. Tedy teplý podzim, zato v dubnu či květnu v brněnských ulicích závěje sněhu. Některé radiátory letos hřály ještě počátkem června. V porovnání s loňskou sezonou bylo letos v Brně o deset topných dnů více.

    Sezona však byla v porovnání s teplotním normálem průměrná. Pro Brno příznivé je, že zatímco na začátku topné sezony se podílela spalovna komunálních odpadů SAKO deseti procenty na dodávkách dálkového tepla do systému zásobujícího Brno, na konci topné sezony už padesáti procenty svého levného tepla ze spálení smetí. To má příznivý vliv na cenu dálkově dodávaného tepla. Ne na cenu tepla z místních kotelen.  (vž)