Brno má čtyři turisticky navštěvované památkové vily

11.12.2014 10:35

    Čtyři turistům přístupné vily jako muzea architektury své doby má v Brně Národní památkový ústav. A to památku UNESCO Tugendhat, sousední Beerovu vilu, Jurkovičovu vilu a v neděli 14. prosince 2014 k nim přibude i nově revitalizovaná vila Stiassni nad veletržním areálem, známá jako "vládní vila." To proto, že v ní bydleli i prezidenti států, jako Beneš, Sukarno, Castro, Klaus aj.

    Významné dílo meziválečné moderní architektury tradicionalismu s italskými benátskými vzory či protofunkcionalismu – vila Stiassni s rozsáhlou parkovou zahradou na svahu – prošla důkladnou omlazovací kúrou za skoro 192 milionů Kč (hlavně od EU). Činnost zahájí jako Metodické centrum moderní architektury. Odborníkům, studentům i dalším umožní hlouběji poznávat architekturu 20. století a pečovat o ni. To proto, že stavební infrastruktura je takřka dobudovaná, avšak stále naléhavější je potřeba opravovat stavební památky. Vědět jak na to – z jakých dnes nepoužívaných materiálů se tehdy co dělalo a jak to tedy zhotovit znovu či jak vypadaly kdysi výrobní postupy vzniku staveb - tuto chytristiku bude odborníkům poskytovat Metodické centrum s rozsáhlou knihovnou pojednávající o architektuře v mnoha zemích světa. Ve vile Stiassni se podle generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové mají scházet odborníci s veřejností a ověřovat  stavební postupy specifické pro architekturu dvacátého století.

    Vilu, kterou dal vybudovat brněnský židovský textilní průmyslník Alfred Stiassni, navrhl architekt Ernst Wiesner, jedna z nejvýznamnějších osobností generace zakladatelů brněnské moderní architektury. První návrhy pocházejí z r. 1927, dílo bylo dokončeno v r. 1929. Vilu s vybavením takřka zámečku obklopuje důmyslně koncipovaná zahrada se vstupním domkem, ve kterém bydlel řidič, domkem zahradníka, bazénem a tenisovým kurtem. Manželé Alfred a Hermine Stiassných s dcerou Susanne uprchli v r. 1938 před svým zatčením nacisty do USA. Vila pak prodělala pestrou paletu své historie v péči různých armád a pak sloužila k reprezentačním účelům vládních, krajských i městských institucí.

    Její areál se od neděle otevře veřejnosti. V pracovních dnech ke studijním a badatelským účelům, přístupná bude knihovna i depozitáře. V pátek, sobotu a neděli budou ve vile pro zájemce placené komentované prohlídky, podobně jako v další více než stovce památek NPÚ, tedy hradech, zámcích, klášterech atd. "Vládní" vila Stiassni bude pro veřejnost v provozu jako jedna z mála památek i v zimní sezoně.  (vž)

 


Foto: Václav Žalud