Piraňám a kajmánkům dělají společnost karetky novoguinejské

Brněnská zoo opět přivítá krále zvířat

02.10.2015 09:35

    Když dovolíte, pravidelné zastavení v brněnské zoo tentokrát začnu tiskovou zprávou, která přišla v minulých dnech. Statutární město Brno oznamuje, že v příštím roce bude pokračovat modernizace zoologické zahrady. „Hlavním těžištěm stavebních prací by měla být nová expozice lvů, kterou brněnská zoo stále nemá. Vedení zahrady by chtělo v blízké budoucnosti chovat tři až čtyři kusy těchto šelem, a tím zvýšit atraktivitu celé zoo. Nově by se měl postavit také venkovní výběh pro paviány tak, aby nemuseli být pouze v klecích. Součástí odhadované investice ve výši 19 mil. Kč je také úprava oplocení Samburu a pokračování v oplocení celého areálu zoo. Investiční záměr schválila Rada města Brna 29. září 2015.“

    Velice radostná zpráva! Popravdě řečeno – kolem chovu lvů se v Brně diskutuje už osm let. Král zvířat, kterého jsme mohli v zoo vídat v letech 19532003, neměl na Mniší hoře odpovídající podmínky, proto jsme se s ním museli rozloučit. Teď se konečně začíná blýskat na lepší časy. Chov lvů bude navazovat na stávající expozice pakoní a zeber. Chovatelé z brněnské zoo chtějí nejprve vybudovat výběhy. Stavět by se mohly už příští rok. Je však otázkou, jak dlouho se potáhne výběrové a schvalovací řízení, což bývá často největší brzdou v postupu prací.

    Zoologická zahrada nezbytně potřebuje také nové parkoviště. I o tom se vedou dlouhodobě diskuse. Zatím se bohužel nepodařilo dohodnout nic konkrétního, stále se někdo odvolává, podává námitky a s předloženými návrhy nesouhlasí. Nedostatek parkovacích míst pochopitelně úzce souvisí s návštěvností. Zdá se, že letos bude počet návštěvníků ve srovnání s loňským rokem asi o 20 tisíc nižší. Bezpochyby to souvisí i se značnými letními vedry. Lidé raději vyhledávali vodu a stín, než aby „šplhali“ do kopce na Mniší hoře.

Mladé lamy vesele skotačí ve výbězích

    Na pravidelné tiskovce s ředitelem zoo Martinem Hovorkou a jeho spolupracovníky se hovořilo také o babyboomu u lam, jak to výstižně nazvala tisková mluvčí Monika Brindzáková. Uplynulé dva měsíce přinesly pět přírůstků v expozicích lam alpak a lam vikuní. Všechny chovné samice přivedly na svět zdravá mláďata. Návštěvníci je mohou vidět ve dvou sousedících výbězích.

    Chov alpak (Vicugna pacos) v Brně zahájili v roce 2005, vikuně sem byly dovezeny o čtyři roky později. V minulosti jsme mohli v zoo vidět také lamu krotkou a guanako. Skupinu alpak dnes tvoří tři chovné samice a jeden samec, který se z důvodu genetické diverzity po určité době obměňuje. Ten současný přicestoval letos v září ze Zoo Olomouc. Domestikované alpaky chovají v Jižní Americe pro mléko a srst na výrobu velmi jemné vlny.

    Lamy vikuně (Vicugna vicugna) byly v rozsáhlých oblastech svého původního výskytu částečně vyhubeny, jinde silně ohroženy. Jejich počty jsou stabilizované snad jen v chráněných oblastech. Tito sudokopytníci patří do Evropského záchovného programu (EEP), o jejich přesunech v rámci zoologických zahrad rozhoduje koordinátor ze Zoo Curych. „V naší chovné skupině vikuní máme dvě samice, které již čtvrtým rokem odchovávají mláďata. Lamy rodí spontánně ve výbězích, díky čemuž mohou návštěvníci vidět příchod mláďat na svět na vlastní oči,“ vysvětluje kurátorka savců Miroslava Friedman. Loňská mláďata jsou už připravena na transport do nových domovů.

Vítejte v Tropickém království!

    Piraně, kajmánci a karetky v brněnské zoo nyní společně obývají nově upravenou expozici v Tropickém království. Po rekonstrukci sem bylo přemístěno pět piraní rostlinožravých (Colossoma macropomum) ze Zoo Olomouc. Nově upravený prostor byl doplněn dekorací pařezů a větví a nově osázen rostlinami. V expozici je k dispozici systém automatického rosení rostlin, nechybí moderní a ekonomicky úsporné LED osvětlení. Rekonstrukcí prošla rovněž filtrace. Voda je čištěna mechanicky a chemicky, připraveno je i sterilizační zařízení pro případ infekce.

    Návštěvníci se občas vyptávají, jestli jsou piraně člověku nebezpečné. Pro ty, kteří až příliš často sledují krvavé scény z amerických filmů, má kurátor chovu ryb Petr Šrámek příznivou zprávu: „Jedinci tohoto druhu dorůstají velikosti až 50 centimetrů, ale na rozdíl od piraní obecných nejsou nebezpeční, živí se převážně rostlinnou potravou. Tato hejnová ryba v přírodě obývá řeky Jižní Ameriky.“ Jak už bylo řečeno – spolu s piraňami jsou nyní v expozici tři kajmánci trasličí (Paleosuchus palpebrosus). Společnost jim dočasně dělají želvy karetky novoguinejské (Carettochelys insculpta), jejichž expozice se právě opravuje. Pak se opět vrátí na své původní místo.

    Přijďte se podívat do Tropického království. A nebojte se!  (jbo)

 

Foto: Jaroslav Bobek

 

Akce Zoo Brno – říjen 2015
 

Světový den zvířat – V neděli 4. října zveme na Mniší horu k oslavě svátku zvířat. Slavit budeme aktivní zábavou v podobě vědomostní stezky pro děti a jejich rodiče. Ti, kteří stezku úspěšně zdolají, se mohou zúčastnit losování o drobné ceny. Nositelé zvířecích příjmení mají tento den vstup do zoo ZDARMA.

Halloween aneb Svátek dýní – Kdo se rád trochu bojí, neměl by si nechat ujít již tradiční Halloween v zoo, který i letos bude zahájen v sobotu 31. října v 16 hodin dlabáním dýní. Večerní procházka Mniší horou bude obohacena o tajemnou stezku, nabídku dýňových specialit a strašidelným malováním na obličej.

Plné ruce práce – To je název výstavy o kávě, kterou od 3. do 10. října hostí park Špilberk. Výstava bude umístěna na stromech v blízkosti Střediska ekologické výchovy Hlídka a park Špilberk tak bude jedním z více než čtyřiceti míst v ČR, kde výstava ve stejný čas proběhne.