Brněnská zoo je připravena na letošní sezonu

27.03.2015 08:20

    Do Zoologické zahrady Brno mohou návštěvníci chodit už deset let společně se svými psy. Za tu dobu nikdy nedošlo k žádnému incidentu, který by zapříčinil některý z domácích mazlíčků – například tím, že by „vystartoval“ po jiném zvířeti či člověku. V žádném případě tedy není co zlepšovat či měnit. Horší je, když do areálu zahrady pronikne volně pobíhající pes a začne řádit v některé z expozic. Stalo se tak nedávno – nad ránem 23. března 2015. Zaměstnanci zoo našli při nástupu do práce tři mrtvé nandu pampové a jednu samici pštrosa emu. Na tiskové konferenci s ředitelem Zoo Brno zazněl dotaz: Nevyřešily by to elektrické ohradníky kolem celé zahrady? Bohužel, něco takového u nás není dovoleno. Zřejmě proto, aby u případných zlodějů a vetřelců nedošlo k újmě na zdraví. Skoro se tomu nechce věřit…

Azyl pro netopýry

    V Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Jinačovicích přijali za necelé dva měsíce od zahájení její činnosti téměř padesát živočichů. Nedávno byla nalezena kolonie netopýrů v odlomené silné větvi stromu v aleji poblíž zámku v Lysicích.

    „O tom, že z dutiny větve ležící na zemi se ozývají zimující netopýři, nás informoval pracovník péče o zeleň,“ říká vedoucí stanice Jana Švaříčková. „Přibližně třicet netopýrů rezavých a několik netopýrů nejmenších jsme převezli do Jinačovic a umístili do voliéry v budově záchranné stanice. Napojili jsme je vodou a nakrmili moučnými červy. Byli v dobré kondici, jen někteří z nich vyžadovali intenzivnější péči.“ Netopýři se postupně – za teplého počasí, kdy už létal hmyz – vrátili do obory v Lysicích, kde našli dostatek úkrytů.

    Několik dalších netopýrů rezavých se objevilo při zateplování fasády v bytě panelového domu v Brně. Naštěstí byli v dobré kondici, takže i oni se záhy vrátili do volné přírody. Soužití netopýrů s lidmi občas přináší problémy. Létající savci vyhledávají nejen úkryty ve stromech, ale i ve štěrbinách vnějších zdí panelových domů. Někdy se stane, že vletí otevřeným oknem rovnou do bytu.

    Záchranná stanice v Jinačovicích poskytuje rovněž odborné poradenství. „Lidem jsme například radili, jakou potravu mohou dávat zvířatům na zahradě. A taky jsme bez nutnosti výjezdu vyřešili situaci kosice, otřesené po nárazu do skla,“ dodává Jana Švaříčková. „Do práce se zapojujeme spolu se studenty a odbornými institucemi.“

    Pokud najdete jakékoliv volně žijící zvíře v nouzi, ozvěte se. Odborní pracovníci Záchranné stanice v Jinačovicích vám rádi poradí, jsou nepřetržitě k dispozici na telefonním čísle 702 137 837.

Turako šedý – první odchov Česku

    Turakové (Musophagiformes) jsou středně velcí ptáci žijící na savanách a stepích v Africe. Hnízda si stavějí na stromech, živí se většinou ovocem a semeny, někteří – například rodinka turaka šedého z brněnské zoologické zahrady – mají rádi především listy. U nás turaky chová už delší dobu Zoo Dvůr Králové, v poslední době také Praha a velmi krátce Jihlava. Ani v jedné zahradě se je nepodařilo rozmnožit. Radostná zpráva přišla až z Brna. Vzhledem k tomu, že v hnízdní biologii a výživě mláďat turaků je stále mnoho otazníků, pracovníci zoo s velkým očekáváním sledovali hnízdící samici i čerstvě vylíhnutá mláďata.

    Dvě samice turaka šedého přišly do Brna z Olomouce v roce 2013, a řekněme rovnou, že vytvoření chovného páru bylo velmi složité. Díky úzké spolupráci se Zoo Heidelberg se to přece jen podařilo. „Když samice na začátku ledna snesla do hnízdního koše vejce, ihned jsme navázali kontakt – kromě Heidelbergu – také s Cotswold Wildlife Parkem ve Velké Británii, kde se tento druh podařilo rozmnožit jako první v Evropě. V součinnosti s oběma zařízeními jsme postupně upravovali krmnou dávku i metodiku odchovu,“ vysvětluje kurátor chovu ptáků Petr Suvorov.

    Samice seděla na vejcích přibližně měsíc, počátkem února chovatelé zpozorovali, že se vylíhla dvě mláďata. Rodiče je poctivě krmili a zároveň hnízdo i docela agresivně hájili. Protože ptáci nesli velice nelibě jakoukoliv přítomnost lidí, byl v dané části Exotária zaveden klidový režim a odsunuty veškeré manipulační práce. I přes obrovskou péči rodičů a snahu chovatelů jedno mládě uhynulo. Druhému je právě dnes 46 dnů, začíná přepeřovat a už dva týdny se pohybuje mimo hnízdní koš. Příští dny ukáží, zda překoná nejkritičtější období…

    Spolu s Petrem Suvorovem jsme se do Exotária vypravili. Tentokrát nás bylo hodně, na tiskovou konferenci přišla i spousta studentů žurnalistiky. Museli jsme proto být velice opatrní, abychom malého turaka a jeho rodiče příliš nerušili. Pořídit fotografii bylo velice složité, ale nakonec se to přece jen jakžtakž podařilo. U venkovní voliéry s papoušky nestory kea jsme si pak o těchto krasavcích, ale i dalších opeřencích z dalekých exotických krajů ještě dlouho povídali…  (jbo)

 

Vlevo: Záběr z tiskové konference Zoo Brno. – Vpravo: Mládě turaka šedého se má čile k světu. – Dole: Malý tapír bude pokřtěn v pondělí 6. dubna 2015 v 15 hodin.

Foto: Jaroslav Bobek

>>><<<

DUBNOVÉ AKCE V ZOO (od 1. 4. bude otevřeno od 9 do 18 hodin)

* Ptačí den pro školy

Středa 1. 4. 2015 – Od 9 do 15 hodin soutěž pro čtyřčlenná družstva druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií s doprovodem. Ptačí příjmení mají vstup do zoo zdarma.

* Velikonoce v Zoo Brno 2015

Sobota 4. 4. 2015 – Dílničky pro rodiče s dětmi – tradiční i netradiční zdobení vajíček, jarní výzdoba a seznámení s postupem pletení mrskačky (pomlázky).

Pondělí 6. 4. 2015 – Od 9.30 do 14 hodin hledání vajíček v zahradě, za přinesené vajíčko odměna. Ve 12, 13 a 14 hodin ukázky stříhání ovcí v Dětské zoo. V 15 hodin křest tapíra s moderátorem ČRo Dvojka Janem Rosákem. – Komentovaná krmení – Velikonoční soutěžní vědomostní stezka – Focení s kuřátky v Dětské zoo.

* Den pohybu

V sobotu 11. 4. 2015 se v zoo uskuteční Den pohybu ve spolupráci se studenty Mendelovy univerzity Brno. Dopoledne bude věnováno nordic wallkingu s lektory ze společnosti Chodec.cz, odpoledne je připraven pro maminky s kočárky strollering (minizávod kočárků a ukázková hodina chůze s kočárkem). Doprovodný program: narozeniny velblouda Dreda.

* Oslavy Dne Země

Sobota 25. 4. 2015 – Od 13 do 17 hodin si mohou malí návštěvníci u příležitosti Dne Země zasoutěžit na několika stanovištích v areálu zoo. Soutěže pro ně připravili studenti Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Budou vyhlášeny výsledky výtvarné a literární soutěže ke kampani Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) – Biodiverzita to jsme my.