Běžci Brněnského půlmaratonu podpořili děti s postižením zraku

14.04.2019 22:45

    V neděli 14. dubna proběhla v Brně již posedmé jedna z tradičních sportovních událostí  Brněnský půlmaraton. Část výtěžku putovala na charitativní účely. Organizátoři běhu už třetím rokem spolupracují se Střediskem rané péče Brno, které pomáhá rodinám s dětmi s postižením zraku.

    Charitativní běh má název „Minidesítka pro ranou péči" a mohou se do něj zapojit jednotlivci nebo celé rodiny. Bezbariérová trasa dlouhá asi jeden kilometr startovala na náměstí Svobody a vedla centrem města. „Poběžíme na ulici Masarykovu a na Jakubské náměstí a zpět. Trasa je vhodná i pro rodiny s kočárky, nebo malé děti na odrážedlech. Každý, kdo dorazí do cíle, vyhrává a získá pamětní medaili,“ usmívá se mluvčí střediska Irena Jelínková. Záštitu nad Minidesítkou převzali primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková a starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

    Raná péče je bezplatná sociální služba pro rodiny vychovávající doma děti s postižením ve věku od narození do sedmi let. Středisko rané péče Brno se specializuje na děti s postižením zraku, jeho poradkyně jezdí domů do rodin na pravidelné návštěvy a ukazují rodičům, jak mohou dětem stimulovat zrak a vůbec je celkově rozvíjet. „Stimulujeme zrak, aby se zachránilo, co se ještě dá. Rodinám zdarma půjčujeme i pomůcky pro trénink náhradních smyslů, například pro sluch, hmat,“ říká Jelínková. Některé pomůcky bylo možné si vyzkoušet v neděli v rámci doprovodného programu půlmaratonu.

MARKÉTA MALÁ