Atypická publikace o hospodářské soutěži

08.06.2019 09:10

    Státním úředníkem aneb Ohlédnutí za hospodářskou soutěží je název nejnovější knihy Kristiána Chalupy. V ní její autor shrnuje s určitým nadhledem či nadsázkou svůj pohled na čtrnáctiletý pobyt na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

    Jak autor zdůraznil v průběhu prezentace knihy ve středu 5. června v prostorách rektorátu VUT, neměl v úmyslu psát odbornou publikaci o hospodářské soutěži, ale knihu určenou široké veřejnosti. Z tohoto důvodu jsou v knize i krátké humorné vzpomínky na řadu let strávených na antimonopolním úřadě, během nichž ve funkci mluvčího a posléze ředitele tiskového odboru působil pod vedením celkem tří předsedů – Josefa Bednáře, Martina Peciny a Petra Rafaje.

    Více než hodinový „křest“ knihy za účasti prorektorky VUT Márie Režňákové, veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, vedoucího odboru životního prostředí jihomoravského hejtmanství Františka Havíře a dalších osobností probíhal v zábavném duchu, nechyběly parodie na úřednictvo v podání komika Josefa Machů. Účastníkům večera zahrála i známá kapela Folk Team. Úryvky z nové publikace přečetl herec Národního divadla Vladimír Krátký.

    „Pro mne je vždy zajímavé seznámit se prostřednictvím publikace od fundovaného autora s jinou významnou institucí,“ ocenila Šabatová vydávanou knihu. Dodala, že večer byl příjemný. V podobném duchu se vyjádřila profesorka Režňáková a rovněž inženýr Havíř.

    Autor knihy během neformálního setkání připomněl, že Vysoké učení technické slaví letos již 120 let své existence a jedná se tedy o nejstarší vysokou školu v Brně. Velmi impozantní dvorana, v níž se konala prezentace, se nachází v budově Centra VUT, která byla rekonstruována v roce 1999 a jejíž průčelí bylo zařazeno do seznamu nemovitých kulturních památek.

    Kristián Chalupa, který napsal mj. sbírky povídek, jejichž děj se většinou odehrává za totality, se nyní ve své nejnovější knize zaměřil na odlišné téma. „Účelem této publikace je laickému čtenáři srozumitelně vysvětlit, jak funguje antimonopolní úřad. Uvádím příklady rozhodnutí, součástí je i slovník základních pojmů,“ stručně popisuje obsah knihy.

    Součástí prezentace byla také výstava fotografií, pořízených bývalým pracovníkem ÚOHS Antonínem Vystrčilem a jeho přáteli z Fotoklubu Freeland Brno ZR.

    Stošedesátistránkový Chalupův „Státní úředník“ vyšel v nakladatelství VUTIUM, a dá se předpokládat, že o tuto atypicky napsanou knihu bude zájem. Čtenář se v ní totiž dozví nejen o fungování ÚOHS, ale například o zajímavých lidech, kteří tuto prestižní instituci v minulosti navštívili. Byli to například prezidenti Václav Havel, Václav Klaus, premiér Vladimír Špidla nebo někdejší velvyslanec Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian. V roli poradce předsedy zde působil i syn bývalého italského prezidenta Giovanni Napolitano. V knize najde čtenář fotografii Napolitana, na níž je zvěčněn s autorem, jeho rodinou a se psem Whisky, kterého si přivezl do rodného Říma z jihomoravské metropole.

MARKÉTA MALÁ
 

Vlevo: Autor se svou v pořadí sedmou knihou – Státním úředníkem aneb Ohlédnutí za hospodářskou soutěží. • Vpravo: Dva mluvčí ÚOHS na prezentaci knihy – současný Martin Švanda a bývalý Kristián Chalupa. (Foto: autorka)