Armáda dává naději

25.02.2014 22:40

    Ve foyeru budovy Univerzity obrany v Kounicově ulici v Brně byla zpřístupněna putovní výstava fotografií nazvaná ŽIVOT S NADĚJÍ. Je součástí projektu, který vznikl ve spolupráci Ministerstva obrany ČR, armády, Ústřední vojenské nemocnice, Nadace pro transplantace kostní dřeně a Českého národního registru dárců dřeně. Příslušníky resortu obrany vybízí, aby darovali krev a přinesli tak větší naději na uzdravení nemocných leukémií u nás i v zahraničí.

    „Zahraniční mise je pro vojáka Armády České republiky zkušenost,“ čteme na úvodním panelu. „Zkušenost, kterou nelze popsat několika slovy a omezit se ve výkladu pouze na výčet úkolů, které voják plnil. Každý vojenský profesionál se ze zahraniční operace vrací s příběhem své mise, s mozaikou, kterou poskládal po více než půl roce služby v zahraničí…“ Autory fotografií, na nichž je zachycen život v Afghánistánu a působení českých vojáků v provincii Lógar, jsou rtn.Tomáš Johanides a mjr. Jolana Fedorková.

    Každý můžeme dát naději, zaznělo na vernisáži. Rotný Johanides ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi daruje svou krev od osmnácti let. „Z letáku v transfuzní stanici jsem se dozvěděl o Českém národním registru dárců dřeně, kam jsem se nechal zapsat,“ říká. „Nadace potřebuje nejen finanční prostředky, ale i spoustu spolupracovníků.“ Svou výzvu, aby vojáci podpořili projekt „Armáda dává naději“, Tomáš spojil s výstavou fotografií ze vzdáleného Afghánistánu. Spolu s majorkou Fedorkovou z Velitelství společných sil Olomouc přibližují zajímavé momenty ze svého pobytu v Lógaru, kde pomáhali místní vládě a obyvatelstvu v zemědělství, školství, zdravotnictví – všude, kde bylo zapotřebí.

    Putovní výstava fotografií nyní pomáhá získávat další příslušníky resortu obrany, aby se nechali zapsat do registru dárců kostní dřeně. Každý z nás může dát naději. A nemusejí to být jen vojáci…  (jbo)