Anketa Dobrovolní hasiči roku se blíží do finále

17.10.2020 16:45

    Poslední čtyři dny zbývají do ukončení hlasování o vítězích letošní soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Svou přízeň zásahovým jednotkám a hasičským sborům mohou lidé prostřednictvím internetového hlasování, nebo SMS vyjádřit do půlnoci 20. října. Hlasovací formuláře zájemci najdou na adrese www.adhr.cz.

    Do jubilejního, desátého ročníku ankety se letos přihlásilo 149 hasičských sborů a zásahových jednotek. O ocenění usilují akcemi pro veřejnost a zásahy v období od 1. července 2019 do 30. června 2020. Nejlepší z nich si díky sponzorům mezi sebou rozdělí finanční odměny a věcné dary v hodnotě přes 2,3 miliónu korun. Odměny využijí na zlepšení vybavení hasičských zbrojnic a ke zkvalitnění činnosti sborů.

    Cílem celostátní ankety, kterou tradičně organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je najít, ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v nejmenších obcích. A současně veřejnosti ukázat důležitost jejich zapojení do integrovaného záchranného systému a nepostradatelnost při odborné a rychlé pomoci při ohrožení lidí při požárech, dopravních nehodách, živelných pohromách a letos také při pandemii koronaviru.

    Stejně jako v minulých letech pořadatelé ankety při jejím hodnocení území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy tvoří území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Přihlášky jednotek a sborů posoudila odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou. Zatímco u hasičských sborů porotci hodnotili význam a kvalitu akcí pro veřejnost zaměřených zejména na prevenci a práci s mládeží, u zásahů jednotek posuzovali především jejich odbornost a profesionalitu. V každém z pěti regionů do závěrečného hlasování vybrali pět hasičských sborů a pět jednotek. O vavřínech pro vítěze stejně jako v minulých letech rozhodují hlasy veřejnosti.

    V regionu Jih Moravy do hlasování veřejnosti postoupily zásahové jednotky ze Strážnice, Tvrdonic a Velkých Pavlovic a z Golčova Jeníkova a Rohozné v Kraji Vysočina. Mezi hasičskými sbory postoupily sbory z Brněnských Ivanovic, Brna – Králova Pole, Hrušek, Senetářova a obce Jámy. Podle průběžných výsledků hlasování z 5. října mezi zásahovými jednotkami vedli hasiči z Velkých Pavlovic, před hasiči z Golčova Jeníkova, Strážnice, Tvrdonic a Rohozné. Mezi hasičskými sbory si v polovině hlasování získaly největší přízeň hasiči z Hrušek, před kolegy ze Senetářova, Brna – Králova Pole, obce Jámy a z Brna – Ivanovic. 

    Nejlepší tři sbory a jednotky z každého regionu budou slavnostně vyhlášeni v Brně. Pokud to případná opatření proti šíření koronaviru umožní, vítězové se sejdou 19. listopadu na finálovém večeru před kamerami České televize. K umístění v anketě jim budou blahopřát patroni ankety Ilona Csáková, Petr Rychlý a Ondřej Vetchý. Hasiči na prvních místech převezmou nejcennější trofej – skleněnou zásahovou přilbu ve skutečné velikosti z dílen českých sklářů. Zvláštní cenu za záchranu lidského života převezme dobrovolný hasič ze středočeských Lochovic, který při výjezdu k dopravní nehodě vytáhl z řeky těžce zraněného motorkáře a oživoval ho až do příjezdu zdravotníků.

    Díky soutěžní anketě bylo dosud hasičským sborům a jednotkám v republice uděleno 372 ocenění provázené finančními a věcnými dary v celkové hodnotě dosahující 19 milionů korun. Patrony ankety jsou tradičně ministerstva financí, vnitra a zemědělství, a také řada významných společností a firem.

JAROSLAV HAID