Anketa Dobrovolní hasiči roku je v plném proudu

02.07.2019 15:15

    Ještě do 10. července se mohou sbory dobrovolných hasičů a jejich zásahové jednotky přihlásit do letošního ročníku soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Devátý ročník, který tradičně pořádá spolek Svatý Florián se sídlem v Brně, odstartoval v dubnu a organizátorům již přišly desítky přihlášek z celé republiky.

    Cílem ankety je propagovat celospolečenský přínos dobrovolných hasičů široké veřejnosti. Hasiči přihlašují svoje zásahy u požárů, dopravních nehod a jiných událostí a samozřejmě i akce dokumentující aktivní činnost hasičských sborů. Do soutěže mohou zahrnout akce a zásahy v období od 1. července 2018 do 30. června 2019. Pro hodnocení organizátoři stejně jako v minulých letech republiku rozdělili na pět územních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Podrobné podmínky účasti a elektronické formuláře přihlášek zájemci najdou na webu www.adhr.cz.

    Nejlepší jednotky a sbory se díky sponzorům mohou těšit na prestižní cenu v podobě umělecky provedené skleněné zásahové přilby z dílny českých sklářů, ale i na zajímavé finanční odměny. Nejlepší jednotky a hasičské sbory ve všech hodnocených regionech republiky získají šeky na 80, 50, a 40 tisíc korun (celkem v hodnotě 1,7 milionu korun) a k tomu další věcné odměny, zejména vysílací stanice, v hodnotě nejméně 500 tisíc korun.

    Ze zaslaných přihlášek soutěžní porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Ing. Drahoslavem Rybou do září vybere v každém regionu pět nejlepších zásahových jednotek a sborů. O jejich pořadí pak do konce října v internetovém hlasování rozhodne veřejnost.

    Při propagaci ankety její organizátoři do srpna navštíví přes 50 akcí dobrovolných hasičů po celé republice. V rámci těchto roadshow se podrobnosti o anketě mohli dozvědět i návštěvníci doprovodného programu mezinárodního veletrhu Pyros na brněnském výstavišti.

    Vítězové letošního, devátého ročníku soutěže se veřejnosti představí a převezmou věcné ceny 20. listopadu 2019 na slavnostním finále v Brně před kamerami ČT. K umístění jim budou blahopřát i patroni ankety Ilona Csáková, Ondřej Vetchý a Petr Rychlý.  (jh)