Americký kosmonaut Andrew Feustel přijel opět do Brna a opět s krtkem

16.04.2019 10:10

    Mezinárodní den kosmonautiky připadá na 12. dubna, což je den, kdy se do kosmu poprvé podíval člověk, Jurij Gagarin. To bylo v roce 1961 a od té doby je kosmos prostorem, kde probíhá mnoho projektů, zaměřených na jeho poznání a to jak ze strany USA, tak ze strany Ruska i dalších států.

    Jeden z kosmonautů, který se kosmických programů účastní, se v pátek 12. dubna 2019 zastavil na návštěvě i v Brně. Akademie věd ČR zorganizovala jeho návštěvu, včetně přednášky. A tentokrát si vybrali prostředí, které je pro takovou akci nejpovolanější, Hvězdárnu a planetárium v Brně. Setkal se tu s mnoha svými příznivci, dokonce i se členy rodiny. A předtím se setkal i s vedením radnice a s primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou.

    Do Brna přijel mimo jiné i proto, že jeho manželka Indíra zde má své rodové kořeny. A to i přes své exotické jméno. Její maminka sice pocházela ze Znojma, ale už jako malá vyrůstala v Brně jako Alena Pojerová. Rodina Pojerů se akce zúčastnila v hojném počtu, zejména nejmladší generace a samozřejmě, že všichni fandí krtkovi a projektu „Do kosmu s krtkem“. Krteček nechyběl na poslední ze tří Feustelových misí a nechyběl ani na setkání na Hvězdárně. Tam byli krtkové oba, větší, který se účastnil druhé mise a ten menší, který se proletěl v loňském roce v raketoplánu Sojuz. Na Hvězdárně byl také vyhlášen nejlepší dotaz, který položily děti kosmonautovi v rámci programu „Do kosmu s Krtkem“. Vítězem se stal Lukáš Juřina za dotaz „ Rozbil jste něco drahého na mezinárodní stanici?“ Protože jsme se nedověděli odpověď, tak nejspíš kosmonaut nic nerozbil, to by se při své srdečnosti a otevřenosti a veselé povaze jistě dětem svěřil.

    Přednáška A. Feustela byla doplněna poutavým videem, na kterém byly přímé záběry ze života v kosmické lodi a dokonce i záběry z prací na údržbě ve volném prostoru. Kosmonaut prozradil, že celkem byl ve vesmíru 3x a vždy to bylo s cílem opravy a údržby vesmírné stanice, na které probíhají vědecká zkoumání vesmíru. V roce 2009 s raketoplánem Atlantis, kdy sebou vezl Písně kosmické Jana Nerudy, v roce 2011 s raketoplánem Endeavour, ve kterém letěl Krtek a v roce 2018 s raketoplánem Sojuz, do kterého se vešel ale jen krteček v menším vydání, ale byl u toho. A také vzal sebou kresbu s názvem „Měsíční krajina“ třináctiletého židovského chlapce Petra Ginze, kterou namaloval v Terezíně, dva roky před svou smrtí.


    Po přednášce a videu následovala diskuse, ve které se kosmonaut ocitl pod palbou zvědavých dospívajících kluků. Dověděli se, že ve vesmíru byl kosmonaut 197 dní, že skafandr se obléká 3 – 4 hodiny, že se letí 26 000 km vysoko, co obnáší vědecká práce na raketoplánu i ve volném prostoru a také jaké to je, když se přistane „ na tvrdo“ v Kazašské stepi. A taky, že kdo chce být kosmonautem, je potřeba být dobrým opravářem například automobilů, čemuž se vyučil. Teprve poté vystudoval vysokou školu v oboru geofyzika a pracoval v ropném a plynovém průmyslu. A také prozradil, že v raketoplánu se jen nepracuje, ale že mají také volno, dokonce celou neděli a mohou se věnovat svým zálibám, třeba posilovně. Andrew Feustel se svěřil se zálibou ve fotografování a ukázal nejen zajímavé fotky celé zeměkoule, ale také města Brna a závodního okruhu Moto GP, jehož je velkým fanouškem.

    Jestli se ještě někdy vrátí do Brna, to neprozradil, ale protože jeho sympatická žena mluví velmi dobře česky a syn studuje češtinu na Karlově univerzitě, česká stopa zde zanechává silné pouto a to se jistě jen tak neztratí. V každém případě v Brně zasel kosmonaut mnoho semínek touhy po poznání do mladých hlav i srdcí a snad tu inspiroval nějakého následovníka, kdo ví.

KARLA HOFMANNOVÁ