Aktuality z Moravského zemského muzea v Brně

30.09.2014 21:50

    Projekt Muzejní podzim byl letos rozšířen o pravidelné Sametové čtvrtky,  konané v Centru kulturních dějin 20. století jako připomenutí 25. výročí tzv. Sametové revoluce.

    Ve čtvrtek 2. října 2014 v Centru kulturních dějin 20. století na Hudcově ulici 76 vystoupí s přednáškou významná představitelka Vzdělávací nadace Jana Husa, paní Barbara Day (GB).

    Zde jsou její slova uvádějící přednášku:

    „Na jaře 1985 zazvonil u mě doma v Bristolu v jihozápadní Anglii telefon. A díky tomu nabral můj život zcela nový směr. Tehdy jsem dokončovala doktorskou práci o „nové vlně“ českého divadla 60. let. Sama jsem ji jako studentka zažila, ale v normalizovaném Československu už byla dle obecného mínění pouze záležitostí minulosti. Ve stejné době jsem organizovala festival české kultury, jehož zlatým hřebem bylo brněnské Divadlo na provázku. Hlavním cílem festivalu bylo představit ohroženou nezávislou kulturu Československa mezinárodnímu publiku, navzdory všem překážkám.

    Volala mi Jessica Douglas-Home, žena editora nejuznávanějších anglických novin – The Times. Chtěla mne poprosit, abych pro ně o Divadle na provázku napsala článek. Řekl jí o mně dramaturg Petr Oslzlý. O pár týdnů později jsme se s Jessicou setkaly nedaleko Britského muzea v Londýně. Tam mi pověděla, že pracuje pro organizaci – Vzdělávací nadaci Jana Husa – působící v Oxfordu, která posílá přednášející i materiály na tajné domácí semináře pořádané v Praze, Brně a Bratislavě. Jeden z nich vedl Petr Oslzlý a jeho žena Eva. Za dalších pár týdnů jsem se hluboko v Cotswold Hills poprvé setkala se členy správní rady nadace a dozvěděla jsem se, jakými způsoby se informace a myšlenky pašují přes železnou oponu. Jeden z přítomných, Roger Scruton, byl zrovna vypovězen z Brna. Zadržela ho skupina složená z tajných a uniformovaných policistů, když si v parku povídal s Jiřím Müllerem a jeho ženou Broňou.

    Semináře u Oslzlých se týkaly humanitních věd a umění, avšak vždy se zřetelem k etice. Konaly se v nepravidelných intervalech a doplňovaly je knihy a různé materiály, které tajně dovezli zahraniční přednášející. Na rozdíl od pražských seminářů se jich neúčastnili úřadům už známí „disidenti“, ale „obyčejní“ lidé. O to důležitější bylo udržet existenci seminářů v tajnosti, protože kdybychom se chovali neopatrně, mohlo to pro účastníky a jejich rodiny znamenat katastrofu. Musela jsem se naučit, jak instruovat přednášející a kurýry, kteří přijížděli přes nadaci, jak si mají zapamatovat všechny své úkoly a přitom se stále chovat jako obyčejní turisté. Díky dobré spolupráci mezi brněnskými organizátory a Husovou nadací v Británii probíhaly semináře až do sametové revoluce, aniž by o nich úřady měly tušení. Bylo to pět nejdůležitějších let v mém životě.“

    V programu příštího týdne pak je 8. 10. představení nového projektu MZM – Mendelianum – atraktivní svět genetiky, uvádět bude PhDr. Jiří Sekerák, Ph.D. – vedoucí Oddělení pro historii biologických věd MZM.

    Sametový čtvrtek 9. 10. 2014 pak bude patřit besedě s Milanem Uhdem, spisovatelem a signatářem Charty 77.  (ep)