Benefiční aukce pro UNICEF bude 14. února 2014 na Špilberku

Adoptuj panenku a zachráníš dítě

17.01.2014 09:25

    Kreativní panenky ovládnou Brno. Tak zní stručná informace, kterou nám v minulých dnech poslala – spolu s pozvánkou na tiskovou konferenci – ředitelka Národního centra regionů Jiřina Nehybová. Je to tak. V Královské kapli Muzea města Brna na Špilberku se v pátek 14. února 2014 v 19 hodin uskuteční benefiční aukce panenek vyrobených známými osobnostmi pro Dětský fond Organizace spojených národů UNICEF. Patronkou slavnostního večera bude herečka a choreografka Tereza Herz Pokorná, aukci povede a celým večerem bude provázet moderátor Karel Voříšek.

    Benefiční aukce panenek je součástí dlouhodobého projektu UNICEF ČR „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“. Cílem je získat finanční prostředky pro celosvětové očkovací kampaně UNICEF za použití symbolu, který znají všechny děti i dospělí – panenky. Od roku 2002, kdy byl projekt v naší republice zahájen, bylo už vyrobeno téměř 30 tisíc panenek. UNICEF je nabízí k symbolické adopci za 600 korun, což odpovídá nákladům na očkování jednoho dítěte proti šesti hlavním smrtelným chorobám (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza a dětská obrna).

    Je to umění, které nejen zdobí, ale i pomáhá. Tak lze ve stručnosti charakterizovat panenky (ale i další výtvory známých osobností), které budou hlavními hrdinkami benefiční aukce. Dražitelé si mohou zakoupit například ručně psanou báseň Karla Voříška, panenku od herečky a autorky Terezy Herz Pokorné, panenku herce, scenáristy a režiséra Arnošta Goldflama, panenku z hedvábného taftu od české designérky Liběny Rochové, obraz světoznámé výtvarnice Bohuslavy Olešové, dílo kostýmní výtvarnice Šárky Hejnové, drátěnou panenku od šperkařky a režisérky Blanky Šperkové, anděla od šperkaře a modeláře Václava Kostohryze, ozdobu od šperkaře a tvůrce plastik Jiřího Jahelky, obraz malířky a fotografky Kateřiny Dubovcové, uměleckou fotografii od slavného fotografa Roberta Vana či panenku od režiséra Jana Hřebejka… Vyvolávací cena činí 3 000 korun, což stačí na očkování pro pět dětí.

    Benefiční aukce se v Brně uskutečnila už loni. Panenky zhotovili například herec Jiří Bartoška, režisér Jan Hřebejk, herečka a zpěvačka Olga Lounová, fotograf Jaroslav Fišer, majitel vinotéky Jan Harašta či senátorka Eliška Wagnerová. „Výtěžek 43 070 korun byl skvělý, tyto peníze pomohou zachránit 71 dětí,“ vysvětluje ředitelka Dětského fondu OSN v České republice Pavla Gomba, která přijede i na letošní brněnskou aukci. „Očkování má smysl pouze tehdy, když je přeočkováno každé dítě. Právě teď je to velmi aktuální na Filipínách, abychom v oblastech postižených tajfunem zabránili šíření infekčních nemocí.“

    Jak už bylo řečeno, organizátorem brněnské benefiční aukce pro světovou humanitární organizaci UNICEF je Národní centrum regionů. „Snažíme se spolupracovat s každým, komu stojí za to podpořit srdce i mysl tam, kde selhává běžná pomoc. Tam, kde ji potřebují ti nejslabší,“ říká ředitelka Jiřina Nehybová. A slova pochopení připojují i další účastníci přátelského setkání. Někteří už své panenky či jiná díla dokončili. Jiní na nich ještě pracují, do začátku benefiční aukce to určitě stihnou. Pokud chcete i vy přispět k dobré věci, přijďte 14. února 2014 do Královské kaple na Špilberk. Některou z panenek můžete vydražit. Děti v humanitárně postižených oblastech naši pomoc potřebují…  (jbo)

 

Někteří z tvůrců na tiskové konferenci předvedli svá díla pro únorovou benefiční aukci. Besedovat s novináři přišli Jiří Jahelka, Václav Kostohryz, Kateřina Dubovcová, Karel Voříšek, Bohuslava Olešová a Jiřina Nehybová (na obrázku zleva).

Foto: Igor Zehl

 

15.02.2014 12:20

    Výtěžek z Valentýnské benefiční aukce panenek činí 138 000 Kč, což je částka, která zajistí očkování proti šesti hlavním dětským smrtelným nemocem pro 230 dětí. Pořadatelé děkují všem sponzorům a umělcům, kteří se podíleli na přípravě této aukce.