75. výročí založení československých perutí v RAF

12.08.2015 21:55

    Výstava v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně zachycuje období od 30. let 20. století, kdy někteří budoucí českoslovenští příslušníci RAF začínali svůj letecký výcvik, jiní byli na vrcholu. Zachycuje Mnichovskou dohodu jako důvod jejich odchodu z vlasti. Jsou tu zachyceny nebezpečné a složité odchody do zahraničí, perzekuce příbuzných čs. letců RAF, boje v Polsku, ve Francii a ve Velké Británii, ale i komunistická perzekuce našich letců. Výstava, díky spolupráci s rodinami bývalých letců RAF, představuje mnohé dosud nezveřejněné dokumenty s té doby.

    Na výstavě se podílelo Moravské zemské muzeum a také oddělení Historického muzea. Již od počátku vzniku celého projektu umožnilo autoru výstavy Filipu Procházkovi nahlédnout do obrazových sbírkových fondů, které měly vztah k československým stíhacím perutím RAF za 2. světové války a přispělo na výstavu řadou dobových fotografií.

    Kopie výstavy je umístěna také ve Velké Británii ve městě Tain, kde měla 311. československá bombardovací peruť svou poslední základnu během druhé světové války v Evropě. Poté bude výstava přenesena do Manstonu a Exeteru.

    Výstava se koná pod záštitou ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, ministra obrany Martina Stropnického a hejtmanů Středočeského, Olomouckého a Jihočeského kraje. Dále kardinála Dominika Duky (syna zbrojíře 311. bombardovací peruti Františka Duky) a velitele Vzdušných sil Armády České republiky brigádního generála Libora Štefánika.

    Výstava ve foyeru Dietrichsteinského paláce v Brně potrvá do 13. 9. 2015.

Text a foto: Petr Michl

 

Na levém snímku: Brigádní generál Emil Boček, nejmladší člen RAF.