Obyvatelé jižní Moravy si na pietních shromážděních připomínají

73. výročí ukončení druhé světové války

21.04.2018 17:15

    Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek, generální konzul Ruské federace v Brně Alexandr Nikolajevič Budajev, zástupci Ořechova a okolních obcí, představitelé organizací bojovníků za svobodu, občanských iniciativ a členové klubů vojenské historie se v sobotu 21. dubna 2018 zúčastnili vzpomínkové akce v Ořechově u příležitosti 73. výročí ukončení druhé světové války. Položili věnce a květiny k uctění památky vojáků, kteří zahynuli při osvobozování jižní Moravy.

    Psal se duben 1945. Přestože už se blížil definitivní konec druhé světové války, Němci se na návrší v Ořechově opevnili, povolali na bojiště nové posily z Brna a odolávali tlaku Rudé armády. Týden probíhající tvrdé boje těžce zasáhly místní obyvatele. Lidem schovaným po sklepech chyběly potraviny, mnoho z nich zaplatilo válečné běsnění svým životem. Ještě horší obrázek se naskytl po skončení bojů. Nebylo domu, který by nebyl poškozen, desítky z nich byly zcela zbořeny.

    „Musíme naslouchat pamětníkům. Toto tragické a zároveň heroické období je třeba neustále připomínat mladším generacím. Dluh k lidem, kteří nasazovali své životy pro naši svobodu, nelze nikdy zcela splatit,“ zdůraznil ve svém projevu Bohumil Šimek.

    Vojenští historikové označují střetnutí u Ořechova za největší tankovou bitvu na Moravě. Vojákům Rudé armády se otevřel přístup k Brnu, které bylo následně – 26. dubna 1945 – rovněž osvobozeno. Na čestném pohřebišti je pochováno téměř 1 500 sovětských vojáků. Padli přímo v Ořechově nebo v blízkém okolí, daleko od domova, od svých blízkých. Položili své životy za svobodu celé naší vlasti; na to bychom neměli zapomínat!

    Ořechovský starosta Josef Brabenec na pietním shromáždění připomněl, že v různých částech světa stále probíhají válečné operace. Mír a klid, který dnes prožívá Evropa, nemusí být navždy. Proto je nutné připomínat hrůzy druhé světové války a poděkovat všem, kteří obětovali své životy, abychom mohli žít ve svobodě. Pietní shromáždění bylo ukončeno českou a ruskou hymnou.  (jbo)

 

Věnec k hlavní mohyle na pohřebišti položil také jihomoravský hejtman Bohumil Šimek. (Foto: Jaroslav Bobek)

 

O událostech v Ořechově jsme podrobněji psali 23. 4. 2016:
www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/pietni-vzpominka-na-pohrebisti-v-orechove