Za Vratislavem Schilderem

04.08.2014 09:05

    „Co mi Radost dala a vzala? – Když jsem v srpnu 1962 nastoupil do divadla jako loutkoherec, netušil jsem, co všechno zažiju na loutkových prknech, která tenkrát znamenala – poznat svět. V prvním desetiletí mé loutkoherecké kariéry to bylo plno práce na jevišti, získávání zkušeností od kolegů a spousta elánu v přípravě každé nové inscenace. Druhé desetiletí bylo sice poznamenáno následky roku 1968, ale bylo to také období, kdy do divadla nastoupili ředitel Ladislav Štancl a režisér Pavel Vašíček – a na toto období vzpomínám nejraději. Smysluplná práce a výtečné inscenace.

    A pak se po deseti letech stalo, co se stalo – nejprve můj zástup za ředitele a pak jmenování ředitelem divadla Radost. A pak jsem přicházel o iluze – a moje trápení ukončil rok 1989. Vzdal jsem pochybnou kariéru ředitelování, odešel na volnou nohu, a tak jsem se zachránil.“

    Tak to napsal Vratislav Schilder do knihy „Padesát let Radosti“, která vyšla v roce 1999. Včera mi přišla smutná zpráva. Herec, ale také režisér, pak i ředitel, který věnoval brněnskému divadlu Radost téměř tři desítky života, dne 30. července nečekaně náhle zemřel ve věku sedmdesáti pěti let.

    V posledních letech jsem ho potkával výjimečně, náhodně, krátce. Po odchodu z divadla s kolegyní Olgou Markovou hráli loutková představení pro děti na mnoha místech, pozvání měli tolik, až nestíhali. Rozdávali radost dětem, která přinášela uspokojení a radost herci, který dlouhá léta propůjčoval loutkám hlas a pohyb: život.

    Poslední rozloučení s Vratislavem Schilderem se koná ve čtvrtek 7. srpna 2014 ve 13.15 hodin v obřadní síni brněnského krematoria na Jihlavské.  (št)

 

Vratislav Schilder při přednášce o loutkách v Uherském Hradišti.

Foto: Deník – Irena Trojková