Věra Rudolfová získala Cenu E. E. Kische

25.09.2019 20:15

    V obřadní síni zámku v Letohradě byly ve středu 25. září 2019 uděleny už po osmadvacáté mezinárodní Ceny Egona Erwina Kische. Soutěž pořádají Klub autorů literatury faktu, Klub spisovateľov literatúry faktu, Správa odkazu E. E. Kische a město Letohrad. Účastníky slavnosti přivítal starosta Petr Fiala. Předsedkyně Klubu autorů literatury faktu Blanka Láníčková poté uvedla, že do soutěže se letos přihlásilo celkem 76 autorů z České i Slovenské republiky.

    V české části udělila porota osm cen. Velice nás potěšilo, že mezi oceněnými je i naše kolegyně, spisovatelka a novinářka Věra Rudolfová. Cenu E. E. Kische obdržela za knihu Kraj návratů i loučení. Na sklonku loňského roku ji vydalo nakladatelství Tváře ve Žďáře nad Sázavou, finančně přispěl Syndikát novinářů jižní Moravy. Je to v pořadí už šestá autorčina publikace, věnovaná osobnostem kulturního života na Českomoravské vrchovině. Věra Rudolfová v ní věnuje pozornost také umělcům, kteří se sice na Vysočině nenarodili, ale rádi ji navštěvovali a čerpali zde inspiraci pro svou tvorbu. Právě tuto skutečnost porota vysoce ocenila.

    „Snažila jsem se zaznamenat životní příběhy méně známých nebo téměř zapomenutých osobností především z Novoměstska a Žďárska,“ říká autorka. „Patřil mezi ně například František Procházka, který byl profesorem na reálce v Novém Městě na Moravě. Málokdo o něm ví, že byl také spisovatelem. Pod pseudonymem Franta Župan napsal mj. humorný román pro děti Pepánek nezdara. Téměř zapomenutý je novoměstský rodák Josef Kalda. Byl autorem libreta k opeře Jaroslava Křičky Ogaři, která měla světovou premiéru v září 1919 v Novém Městě na Moravě. Jedna z jeho básní inspirovala skladatele Leoše Janáčka k napsání písňového cyklu Zápisník zmizelého.“

    Další kapitoly jsou věnovány typografu Methodu Kalábovi, sochaři Vlastimilu Večeřovi, hudebnímu skladateli Pavlu Čotkovi, architektu Lvu Krčovi a dalším osobnostem. Autorka nezapomněla ani na akademickou malířku Helenu Chvojkovou, první manželku Jiřího Trnky, nebo malíře Herberta Masaryka. Ten hledal náměty v Kameničkách a v okolí Borové. Dozvíme se, proč je u vchodu do Jurkovičovy vily v Brně plastika sochaře Jana Štursy, co měli společného spisovatel Jaromír Tomeček a novoměstský rodák Jiří Židlický a další zajímavosti.

    Mgr. Věra Rudolfová byla dlouhá léta redaktorkou Československého rozhlasu v Brně. Aktivně působí v Syndikátu novinářů jižní Moravy, pravidelně navštěvuje vernisáže výstav, přispívá do BrnoŽurnálu, internetového časopisu online ART a do měsíčníku Novoměstsko. K udělení Ceny E. E. Kische za dílo z oblasti literatury faktu jí srdečně blahopřejeme!  (jbo)