Varhanice Alena Veselá si dala dárek k 94. narozeninám – koncert

08.07.2017 09:45

    Výjimečná žena, která nestačí stárnout. Má pořád spoustu práce a starostí. Sice už není rektorkou JAMU, za jejíhož působení dostala divadelní fakulta vlastní krásnou budovu, Astorka se stala domovem pro studenty a divadlo na Orlí získalo povolení stavět. A dnes stojí, jako by tam bylo odjakživa.

    Teď má největší starost o koncertní sál. Měla ji vždy, ale teď je ke splnění snu tak strašně blízko! Jen udělat jeden, zásadní krok, aby vláda schválila svůj díl peněz pro Brno a mohlo se skutečně stavět! Jenže tahle vláda se stále hádá, místo aby dělala něco pořádného. A Brňáky nechá stát zase za dveřmi? A co když se zase začnou hádat i Brňáci? Drobná žena je neústupná a stále vymýšlí, jak koncertnímu sálu pomoci. Atakuje městské zastupitele, především primátora, i poslance za Brno. Přece to tak nenechají, přece to nepotopí….?

    Není divu, 7. července jí bylo 94 let. A chtěla by se ještě krásného sálu dožít. A musí v něm být varhany, a ty nejlepší! Proto je členkou komise, která vybírá varhanáře, špičkového odborníka. A musí být ještě lepší, než jsou ty nové v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

    Ale na varhany u jezuitů dopustit nedá.  Jsou to teď nejlepší varhany v Brně. Proto se nenechala dlouho prosit, aby v den svých narozenin účinkovala na narozeninovém, závěrečném koncertě Brněnského varhanního festivalu. A nic si neodpustila, program byl náročný.  Suite du Premier Ton skladatele Luise-Nicolase Cérambaulta, který žil a tvořil na přelomu 17. a 18. století  a poté výběr z Livre d´Orgue Nicolase de Grigni, ze stejného období. Umělkyně hrála s neuvěřitelnou vervou, sebekázní a jistotou, v její hře byla monumentalita i lehkost, s jakou dokázala využít všech možností královského nástroje.

    Však ho také za svůj život zvládla s bravurou. Koncertovala v mnoha zemích Evropy, v USA, v Kanadě, kde měla řadu samostatných recitálů. Na JAMU vychovala řadu vynikajících varhaníků a jednu svoji studentku, Janu Kubovou – Pololánikovou, přizvala na tento svůj narozeninový koncert. Ta zahrála publiku Pasacagliu in d od Dietricha Buxtehudeho a dál skladbu svého otce, renomovaného skladatele Zdeňka Pololánika Vigilie, která překvapila radostností. Skladba Leoše Kuby Magické tóny zahájila impresionistickými barvami nebesky vysokých tónů, až přerostla do naléhavosti a mohutnosti. Závěrečná skladba Piéce héroique Césara Francka potěšila francouzským koloritem daným barvou harmoniky, hravostí i naléhavostí.

    Narozeninový koncert profesorky Aleny Veselé – Štěpánkové byl důstojnou oslavou životního jubilea moudré a houževnaté dámy, která celý život věděla, co chce a nepovolila. Ať jí její elán a zaťatost ještě dlouho ve zdraví vydrží !  

KARLA HOFMANNOVÁ