Nemocná ledvina zachránila cestovateli život

26.05.2017 09:40

    Autorské čtení cestovatele, spisovatele a novináře (dříve šéfredakora deníku Rovnost) z jeho knížky "Dva s jednou puškou" uspořádal Jiří Cmunda Roupec pro příznivce v brněnském hudebním klubu Rusty Nail.

    Čtvrt století píše cestopisy z většinou samotářských cest po různých kontinentech. Pro často složitá jednání s nakladateli se rozhodl své knížky vydávat a tisknout sám, a u knihařů si nechává dodělat jen knižní vazbu. Protože Cmunda je také písničkář, nezřídka se jeho cesty promítnou i do písňové tvorby, a tak i na besedu přišel s kytarou.

    Například na Špicberkách při treku s parťákem vstoupila do jejich putování těžká armádní puška, snad ještě z výzbroje wehrmachtu (podle hákového kříže a orlice), kterou si půjčili pro případ setkání s polárními medvědy. V jejím nesení se střídali, ale čas předávání spolu s únavou a stresem začal navozovat takřka psychopatickou situaci, která mohla skončit tragicky.

    J. C. Roupec upoutal příběhem o žebračce z ulic Říma, která se kupodivu na večer měnila v pohlednou mladou servírku. Jinou povídku přečetl ze Sofie, kde si ho vybrali za zprostředkovatele koupi zlatého šperku jistí podvodníci. Jiný zážitek má z tyrolského Innsbrucku, kde jej policie zadržela kvůli konfrontaci s ženou, kterou kdosi jiný sexuálně obtěžoval. Zprávu podal i ze západoafrického Mali, kde operuje v takzvané červené zóně odnož teroristické organizace Al-Kajda. S odstupem dne unikl v Hombori a Timbuktu jejímu únosu.

    Únosu se však neubránil v tureckém Canakkale poblíž Tróje. Tam se k němu přidala mladá černoška, která za ochranu před dětským žebrajícím gangem mu nabídla sušenku. Ona dívka byla ovšem zřejmě součástí mafie obchodníků s lidskými orgány a v nabídnuté sušence byla patrně omamující droga. Cmunda se ráno probudil pod kapačkami v jakési nemocnici s tržnými ranami a odřeninami, jejichž původ si nebyl schopen vysvětlit. Nebyl okraden, a to, že byl, byť pod drogou zapomenutí propuštěn, budilo samé nevysvětlitelné otázky. Možné vysvětlení se nabídlo s odstupem několika let, kdy doma Cmundovi diagnostikovali nádor na ledvině, který patrně bujel už při jeho cestě Tureckem, a rozpoznali jej i turečtí mafiánští chirurgové při obchodu s lidskými orgány.  (vž)

 

Foto: Václav Žalud