Milan Uhde rozšíří řady osmdesátníků

20.07.2016 09:25

    Řady osmdesátníků rozšíří 28. července básník, dramatik, disident a politik doc. PhDr. Milan Uhde, s nímž se náš jihomoravský Klub novinářů-seniorů setkal krátce po jeho sedmdesátinách. Jako členka regionální rady Syndikátu novinářů a předsedkyně zmíněného klubu jsem jubilanta uvítala v zrcadlovém sále primátorského salonku na Staré radnici. Někdejší redaktor Hosta do domu a předlistopadových Lidových novin věnoval kus svého života publicistice v tištěných médiích, v rozhlasu i televizi, byl dokonce předsedou Rady České televize a místopředsedou Rady Českého rozhlasu. Setkání to bylo velice srdečné a věřím, že se bude opakovat.

    Protože jsem se do Brna přistěhovala teprve v roce 1958, s dílem Milana Uhdeho jsem se setkala poprvé až v roce 1964 v tehdejším Juranově domě, v hledišti Satirického divadla Večerní Brno. Nadšeně jsem tleskala tvůrcům inscenace Uhdeho nonstop-nonsensu Král-Vávra a našemu sousedovi z Černých Polí v titulní roli Zdeňku Blažkovi (22. 5. 1922–25. 1. 1984). A také slovům, která pronášel herec, jemuž režisér inscenace Evžen Sokolovský (8. 8. 1925–14. 6. 1998) svěřil roli šéfredaktora: Odjakživa nejlepší lovci lovili, nejlepší sedláci seli a sklízeli, nejlepší ženy rodily – a ti, kdo nebyli v ničem nejlepší, museli dělat kouzelníky nebo náčelníky. Se sympatickým režisérem Sokolovským jsme se znali. S ním, jeho tehdy už exmanželkou herečkou Miriam Hynkovou a jejich dcerou Markétou, jsem absolvovala dokonce turistický zájezd do Německa, Belgie, Lucemburska, Francie a Anglie a v Paříži s nimi navštívila v té době u nás ještě nepromítaný film režiséra Davida Leana Doktor Živago.

    Z Uhdeho tvorby jsem četla i jeho knihu z roku 1995 Desítka her, obsahující deset divadelních, rozhlasových a televizních textů, kterou věnoval mému manželovi. V dubnu 1999 jsem viděla v Mahenově divadle novou verzi jeho původní hry Pohádka máje. V roce 2005 uvedlo Městské divadlo muzikál Milana Uhdeho a Miloše Štědroně na motivy Zolova románu Nana a v roce 2007 od stejných autorů porevoluční pop-operu na motivy Stendhalova románu Červený a černý. Z premiér obou inscenací jsme si odnesli programové sborníky s věnováním a podpisy autorů.

LUDMILA HLAVÁČKOVÁ

 

Foto: Helena Kupčíková