
Mahen – literát, divadelník, knihovník…
09.09.2019 08:15
Projektem s názvem Mahen. Mahen? Mahen! se MZM připojuje k letošnímu připomenutí 80. výročí autorova úmrtí. Jméno Jiřího Mahena všichni známe. Chodíme do knihovny Jiřího Mahena, navštěvujeme novorenesanční budovu divadla stejného jména, které jako první v Evropě bylo celoelektricky osvětleno již v roce 1892. Samotnou osobnost básníka, novináře, dramaturga, knihovníka, režiséra a divadelního kritika možná obyvatelé a návštěvníci jihomoravské metropole již tak dobře neznají. Moravské zemské muzeum se proto letos v září rozhodlo tohoto mnohostranného člověka zájemcům více přiblížit.
Mahen se narodil jako Antonín Vančura 12. prosince 1882 ve středočeské Čáslavi. Jeho bratrancem byl o devět let mladší Vladislav Vančura. Roku 1910 se Antonín / Jiří přestěhoval do Brna, kde působil po zbytek života. Stal se redaktorem Lidových novin a po vzniku republiky listu Svoboda, spoluzaložil časopis Index a jako dramaturg Národního divadla se bil za kvalitní repertoár, byl prvním městským knihovníkem (později ředitelem této instituce), psal, přednášel, debatoval a hlavně svým životem inspiroval. Mnohé jeho výroky, vyslovené před několika desetiletími, jako by komentovaly dnešní svět. Mahenův život ukončila 22. května 1939 sebevražda, zřejmě i jako reakce na německou okupaci.
Kdo má zájem dozvědět se více o jeho brněnském působení, může se zúčastnit procházky po Mahenových stopách s průvodcem. Sraz bude v sobotu 28. září v 15.00 hodin u banky na rohu České a Joštovy ulice. Akce bude pokračovat v 17.00 setkáním v Dietrichsteinském paláci, debatou o jeho osobnosti a díle.
Text a reprofoto: Petr Michl