
Kreslíř Emil Hoffmann pětaosmdesátiletý
17.08.2017 07:45
Renomovaný kreslíř Emil Hoffmann, žijící v brněnských Černých Polích, rozšířil 17. srpna řady pětaosmdesátníků. Posteskl si, že šedý zákal na obou očích a zlomenina pravé ruky po pádu na schodech mu brání v uskutečňování předsevzetí, o nichž hovořil při svých osmdesátinách – v kreslení a malování alegorií na Beethovena, Paganiniho, Verdiho a výjevů z Bible. Přesto by rád ještě namaloval křížovou cestu.
Znojemský rodák už od dětství obdivoval a měl rád přírodu, umění a sport. Rád kreslil a maloval, ale na výtvarnou školu se nikdy nedostal. Když se po absolvování průmyslovky stal strojírenským technologem v Tesle a Chronotechně, toto povolání nikdy neopustil. Kreslil populární sportovce, umělce i známé novináře, všechny při osobním setkání. Kresby má uložené doma ve 24 krabicích. Přiznává, že přesný počet kreseb ani nezná, kdysi se propracoval až k číslu 1 200 a pak počítání vzdal. Tvrdí, že se mu lépe kreslili „škaredější“ lidé, pracněji plešatí a nejhůře Italové a Španělé, bez ustání gestikulující nebo otáčející se po hezkých ženách. Kresbami a karikaturami obohacoval stránky novin v České republice, na Slovensku, v Německu, Rakousku, Itálii a Anglii. Veřejnosti je prezentoval na 13 výstavách, především v Brně, ale také ve Znojmě, Adamově a Veverské Bítýšce.
Vzpomíná na začátky spolupráce s novinami, kdy mu Lubomír Selinger nabídl, aby pro deník Práce kreslil titulky a redakce ho poslala nakreslit 10 osobností. Redaktor Josef Křivánek z deníku Obrana lidu si vyžádal kresby sportovců, redaktor Přemysl Jílek z deníku Československý sport pozval Hoffmanna ke spolupráci slovy „noviny bez kresby nejsou noviny“. Brzy přišly nabídky ke spolupráci ze sportovních a kulturních rubrik Mladé fronty, Rovnosti, Svobodného slova, Čs. televize, Večerní Prahy, Ostravského večerníku a Východoslovenských novin. Ze zahraničí se ozvaly Die Welt, Berliner Zeitung, Junge Welt, Deutsches Sportecho a další i z Rakouska, Itálie a Anglie.
BOHUMIL HLAVÁČEK
Karikaturu od kreslíře Emila Hoffmanna si už 23 let pečlivě schovává také autor tohoto příspěvku B. Hlaváček (vpravo).