Vivat Zdena! (Herfortová)

Jubileum s Jízdou přes kočičí hlavy

06.10.2015 08:25

    Paní Zdena Herfortová je uznávanou hereckou osobností, legendou brněnského a českého divadla. Třikrát byla nominována na cenu Thálie, naposledy letos za kouzelně ztvárněnou roli černošské mystifikátorky v muzikálu Duch, v roce 1996 obdržela tuto cenu za mistrné uchopení hlavní role v historickém dramatu Alžběta Anglická. Zdena Herfortová požívá širokou diváckou oblibu, nejen jako výborná herečka, ale nepochybně i jako člověk a osobnost. Je z těch, jejichž tvář a pohled budí důvěru, má nakažlivý, nehraný, přirozený úsměv, do okolí vyzařuje atmosféru pohody. Velmi přesně se na setkání s novináři za její přítomnosti vyjádřil ředitel MdB Stanislav Moša, při vzpomínce na začátky svého působení v tomto divadle. Soubor potřeboval oživení novými tvářemi a osobnosti, na kterých možno dál stavět. Tím nejlepším „úlovkem“, řekl s nadsázkou, byla paní Zdena Herfortová, kterou označil za pravou dámu českého divadla. „Je dar moci spolupracovat s osobností takové herecké a lidské inteligence a současně laskavosti,“ vyslovil se.

    Vivat Zdena – je názvem večera připraveného k neuvěřitelnému jubileu se šťastnou sedmičkou na počest a k oslavě „královny českého divadla“, jak oslavenkyni nazvala dramaturgyně MdB Klára Lacková. Sobotní večer 10. října v režii Igora Ondříčka nabídne pestrý kaleidoskop ze života brněnské herečky. Gratulantů bude řada, s nimi vzpomínky, postřehy, zážitky, samozřejmě hudba, písně a zpěv. Moderátorem byl zvolen Michal Isteník, v žertu okomentováno, aby držitelka Thálie měla odpovídajícího partnera v dialogu, mladšího nositele téhož ocenění. Dojde také ke křtu knihy, kterou oslavenkyně sepsala společně s paní Věrou Staňkovou. Knížka vydaná nakladatelstvím Šimona Ryšavého nese název Jízda přes kočičí hlavy. – Tak se říkávalo kostkám, jež dříve dláždily naše silnice. Ono to drkotání po nich připomíná cestu lidským životem, také tomu žitému paní Herfortovou.

    Sama komentovala, že knížka je vlastně záznamem dění ve dvou divadlech, z pohledu života jedné herečky. Brňanka, která téměř od malička věděla, že chce být herečkou, vystudovala JAMU, v roce 1968 vstoupila do Mahenovy činohry, od roku 1992 působí v Městském divadle. Na obou scénách ztvárnila mnoho pozoruhodných postav, vystupuje také v pražských divadlech, je také známa z množství televizních rolí. Výčet všech by byl velmi dlouhý, diváci mohou doplnit mezery v paměti čtenářskou jízdou přes kočičí hlavy.

    A tak se možno připojit k řadě dalších s upřímnou gratulací a přáním, aby budoucích krásných rolí bylo třeba tolik, jako těch předchozích.

    Myslím, příznačná pro paní Zdenu Herfortovou byla odpověď na dotaz o vysněné herecké příležitosti. Byla? Nebo na takovou čeká? – „O žádné takové jsem nesnila, role za mnou přicházely, měla jsem štěstí“, reagovala s úsměvem.

    Někdy se v životě stane, že kdo úporně prahne po vysněné roli, nikdy ji nedosáhne. Jiný hraje ty, jak je život přinese, způsobem jako by právě ony těmi vysněnými  byly. Vše nejlepší, paní Herfortová!  (št)

 

Foto z tiskové konference: Petr Michl