Devadesátka Miroslava Šimordy

30.03.2013 15:10

    Neuvěřitelná devadesátka náleží brněnskému rodáku Miroslavu Šimordovi (29. 3. 1923). V obecném povědomí je vnímán jako výrazný malíř osobitého výrazu vývojem krystalizujícího k abstrakci. („Myslím, že všechny mé obrazy jsou v podstatě realistické. Nejde samozřejmě o popisný realismus.“) Šimordův projev je úsporný, střízlivý, racionální, osloví emoce až rentgenovým průnikem pod povrch viděného, uchopením otisků času a lidského bytí. Vývoj od kompozic s realistickými prvky k abstrakci byl patrný ve známých cyklech Osudy a Domy – nedomy. Inspirací se stala před lety proluka vzniklá po stržení staré, dříve hojně navštěvované hospody, na rohu Kounicovy ulice. („Zbyla zeď a na ní stopy, dokonce obrysy bytů. Najednou jsem věděl, že tohle musím nějak zachytit.“) Jana Skácela inspirovala malířova plátna k veršům:

    To prázdno, které tvoří dům,
    Je obklíčené, nevidí
    a zbývá, i když strhnou krov
    a zboří kolem ticha zdi.

    M. Šimorda náleží k silné umělecké generaci, která o sobě dala zřetelně znát v šedesátých letech minulého století. Jako malíř se etabloval relativně pozdě. Třeba vzpomenout, že se prosadil i další tvorbou (grafika, návrhy výtvarných řešení výstavních expozic, divadelních kostýmů, je např. autorem monumentální mozaiky školy na Bakalově nábřeží a dalších výtvarných projektů.) Získal řadu ocenění: např. 1. cenu v soutěži Brněnský plakát 1966, Grand Prix za výtvarné řešení československé expozice v Santiago de Chile (1972), cenu Irene und Peter Ludwigspreis (Vídeň 1991), je nositelem Ceny města Brna (2002).

    Miroslav Šimorda se zapsal do širšího kulturního dění také jako spoluzakladatel sdružení Q (1969) čítajícího víc než padesát významných osobností českého umění a kultury. O dvacet let později stál u znovuobnovení Sdružení.

    Je to už řádka let, kdy se v Šimordově ateliéru scházeli „čtvrtečníci“, výrazné osobnosti umění a kultury. Před necelými deseti roky M. Šimorda vyslovil: „Nemaluje se rukou, ale především hlavou a srdcem. Jenomže, jak se opotřebují klouby…“ A: „Je mi přes osmdesát a dosud hledám.“

    Devadesátník Miroslav Šimorda dál hledá, tvoří a vystavuje. Nelze přát víc, než pevné zdraví!

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

K tvorbě M. Šimordy více na: www.miroslavsimorda.cz

 

Foto: autor