Výstava v Galerii Celnice v areálu Vily Löw-Beer

Brněnský rozhlas slaví 95 let

05.09.2019 19:45

    Do historie Českého rozhlasu Brno nahlédnou od 5. září 2019 návštěvníci Galerie Celnice v areálu Vily Löw-Beer. Výstava připomíná 95. výročí zahájení pravidelného brněnského vysílání. K zajímavostem patří hlasy Oldřicha Nového, Karla Absolona nebo Jiřího Mahena "padající" ze speciální zvukové sprchy.

    Součástí výstavy je také několik technických zajímavostí, mezi nimi rozhlasový přijímač, který před 90 lety vyrobili pracovníci brněnského letiště pro svého ředitele.

    "Není samozřejmě možné shrnout 95 let historie a desítky osobností do jedné výstavy. Ta bude proto spíše takovou malou ochutnávkou skutečně mimořádné historie brněnského rozhlasu," uvedla ředitelka Českého rozhlasu Brno Hana Ondryášová.

    Pravidelné vysílání v Brně začalo 1. září 1924 z "radiosalonu" ve věžičce nad dnešní kanceláří hejtmana v Zemském domě. Stalo se tak pouze dva roky po britské BBC a rok po pražském Radiojournalu.

    Na výstavě pořádané za podpory Syndikátu novinářů jižní Moravy jsou i další unikáty. Třeba strojopisný notes s básněmi, který vlastnoručně svázal autor Jan Skácel, někdejší pracovník rozhlasu. Pozorní návštěvníci také zjistí, proč Eva Pilarová díky brněnskému rozhlasu není operní pěvkyní.

    Poprvé po letech na výstavě zazní písnička Jožky Severina ze strážnického festivalu v roce 1948. Na záznamu je slyšet také zpěv ptáků. K dalším zajímavostem patří živá nahrávka z operace lidského srdce v Brně v polovině 50. let.

    "Nezdá se to, ale rozhlas je současně klenotnicí fotografických záběrů. I z nich jsme některé vybrali," uvedl hlavní autor výstavy Miloš Šenkýř, který pátral po archivních pokladech.

    Výstava, která potrvá do 13. října, je volně přístupná. Neopomíjí ani současnost, kdy je Brno nejposlouchanější regionální stanicí veřejnoprávního rozhlasu.  (čtk)

>>><<<

    Jsme rádi, že Syndikát novinářů České republiky – a konkrétně Syndikát novinářů jižní Moravy – mohl podpořit tuto výstavu. Tak, jako tradičně podporuje práci novinářů.

    Připomínáme si jména, ale hlavně práci autorů, režisérů, herců, redaktorů a dramaturgů, kteří spojili svůj život s rozhlasem. S úctou vzpomínáme na ty, kteří stáli u zrodu vysílání, promlouvali k nám v dobách dobrých i zlých. S Československým (později Českým) rozhlasem Brno spolupracovali mnozí naši členové – Jana Čipáková, Jan Chmelíček, Věra Pšikalová, Věra Rudolfová, Eva Šimková, Valtr Urbánek a mnozí další; členem našeho Řídicího výboru je ostatně i autor výstavy Miloš Šenkýř.

    Rozhlas není jen médium. Je to přítel, důvěryhodný průvodce. A v Brně a na Moravě také kulturní a společenský fenomén.

    Gratulujeme proto k jubileu nejen za kolegy-novináře z tištěných a internetových médií, ale i za ty zástupy věrných posluchačů, jimž rozhlas přirostl k srdci. A děkujeme!

Jaroslav Bobek
předseda regionální rady SN JM

 

Foto z vernisáže výstavy.