S mámou na Šlakhamr

03.05.2013 11:40

    Šlakhamr je technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Nachází se v obci Hamry nad Sázavou, nedaleko Žďáru nad Sázavou. Objekt býval hamrem, který zpracovával železnou rudu, později obilným mlýnem. Dnes je zde expozice věnovaná hamernictví, těžbě a zpracování dřeva a bydlení posledních majitelů. Několikrát do roka je památka oživována a v hamerně opět pracují kováři, kteří předvádějí návštěvníkům, jak provoz fungoval. Ukázky kování jsou doplňovány doprovodným programem, určeným především pro rodiny s dětmi, zaměřeným vždy podle tematiky konkrétní akce.

    První akce sezony 2013 v sobotu 4. května bude věnována ženám. Pro název "S mámou na Šlakhamr" se stal inspirací Svátek matek, slavený druhou květnovou neděli. I když si s provozem hamru všichni spojují muže – kováře, i on měl ženu, která mu vařila, prala a starala se o děti. Hraví návštěvníci, především děti, budou poznávat různé potraviny k vaření, vyzkoušejí si praní prádla s valchou, dojdou na nákup nebo se postarají o miminko tak, jak to musela dělat paní kovářka. Na závěr je čeká malá odměna. Ve výtvarné dílně si pak děti mohou vyrobit drobný dáreček, kterým potěší svou maminku.

    I pro mnohé dospělé návštěvníky bude možná záhadou, na co se používaly naše vystavené předměty. Nejatraktivnější budou ale ukázky kování přímo v hamerně na velkém bucharu, poháněném pomocí vodního kola. Doplní je ukázky kování na ručních kovadlinách, při kterých si návštěvníci mohou uvědomit, kolik lidské námahy buchar ušetřil a jak důmyslní naši předkové byli.  (hb)

—————

Zpět